Reinsalu: teede ja taristu küsimused on kohaliku omavalitsuse üksuste lahendada

Justiitsministeerium27.04.2018 Justiitsminister saatis märgukirja linna- ja vallavalitsustele, et pöörata nende tähelepanu eraomandis olevate teede ja muu kasutamisele. Reinsalu sõnul on tegemist küsimustega, mille lahendamine on kohaliku omavalitsuse üksuste ülesanne nii moraalselt kui ka juriidiliselt ja vajalikud õiguslikud võimalused on selleks olemas.

Viimati sai 4. aprilli ETV saates „Pealtnägija“ suuremahulist tähelepanu Tallinnas linnaosas asuva Hargi tänava ja Kohila vallas Aespa alevikus asuva Lepa tee juhtum. Kuna tegemist on aga üldise probleemiga, pöördus justiitsminister kõigi kohaliku omavalitsuse üksuste juhtide poole.

„Teed on eraomandisse sattunud eri viisidel. Asjaõigusseaduses on olemas nö juurdepääsuteenõude paragrahv, mis võimaldab kohtus nõuda juurdepääsu kinnisasjale avalikult kasutatavalt teelt. On selge, et sellisel viisil ei saa lahendada tervete elamurajoonide teede ja muu küsimusi. Sellisele järeldusele jõudis eelmise aasta suvel ka riigikohus Hargi tänava kaasust lahendades,“ seisab justiitsministri pöördumises.

sõnul on eriti oluline kohtu viimane järeldus – puudutatud isikul on õigus nõuda kohaliku omavalitsuse üksuselt, et see lahendaks juurdepääsutee küsimuse tee avalikuks kasutamiseks määramisega. „Õigus nõuda“ tähendab, et kohaliku omavalitsuse üksuse keeldumise või mittetegutsemise korral saab vastava kaebusega pöörduda halduskohtusse. Teisest küljest tähendab see kohtu järeldus ka seda, et kohaliku omavalitsuse üksus peab ka ise aktiivselt tegutsema selle nimel, et planeeringus ettenähtud lahendused, sh avalikuks kasutamiseks ette nähtud teed, saaksid realiseeritud,“ märkis Reinsalu.

Justiitsministri kinnitusel on veetorude osas riigikohus leidnud, et servituudi puudumisel või lõppemisel kuuluvad need maaomanikule isegi juhul kui nende kaudu osutab teenust vee-ettevõtja. Seega lahendab teekinnistu omandamine ka veetorude omandi küsimuse.

https://www.just.ee/et/uudised/reinsalu-teede-ja--kusimused-kohaliku-omavalitsuse-uksuste-lahendada

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

80 − = 72

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine