Reinsalu: teede ja taristu küsimused on kohaliku omavalitsuse üksuste lahendada

Justiitsministeerium27.04.2018 Justiitsminister Urmas Reinsalu saatis märgukirja linna- ja vallavalitsustele, et pöörata nende tähelepanu eraomandis olevate teede ja muu taristu kasutamisele. Reinsalu sõnul on tegemist küsimustega, mille lahendamine on kohaliku omavalitsuse üksuste ülesanne nii moraalselt kui ka juriidiliselt ja vajalikud õiguslikud võimalused on selleks olemas.

Viimati sai 4. aprilli ETV saates „Pealtnägija“ suuremahulist tähelepanu Tallinnas linnaosas asuva Hargi tänava ja Kohila vallas Aespa alevikus asuva Lepa tee juhtum. Kuna tegemist on aga üldise probleemiga, pöördus justiitsminister kõigi Eesti kohaliku omavalitsuse üksuste juhtide poole.

„Teed on eraomandisse sattunud eri viisidel. Asjaõigusseaduses on olemas nö juurdepääsuteenõude paragrahv, mis võimaldab kohtus nõuda juurdepääsu kinnisasjale avalikult kasutatavalt teelt. On selge, et sellisel viisil ei saa lahendada tervete elamurajoonide teede ja muu taristu küsimusi. Sellisele järeldusele jõudis eelmise aasta suvel ka riigikohus Hargi tänava kaasust lahendades,“ seisab justiitsministri pöördumises.

Urmas Reinsalu sõnul on eriti oluline kohtu viimane järeldus – puudutatud isikul on nõuda kohaliku omavalitsuse üksuselt, et see lahendaks juurdepääsutee küsimuse tee avalikuks kasutamiseks määramisega. „Õigus nõuda“ tähendab, et kohaliku omavalitsuse üksuse keeldumise või mittetegutsemise korral saab vastava kaebusega pöörduda halduskohtusse. Teisest küljest tähendab see kohtu järeldus ka seda, et kohaliku omavalitsuse üksus peab ka ise aktiivselt tegutsema selle nimel, et planeeringus ettenähtud lahendused, sh avalikuks kasutamiseks ette nähtud teed, saaksid realiseeritud,“ märkis Reinsalu.

Justiitsministri kinnitusel on veetorude osas riigikohus leidnud, et servituudi puudumisel või lõppemisel kuuluvad need maaomanikule isegi juhul kui nende kaudu osutab teenust vee-ettevõtja. Seega lahendab teekinnistu omandamine ka veetorude omandi küsimuse.

https://www.just.ee/et/uudised/reinsalu-teede-ja-taristu-kusimused-kohaliku-omavalitsuse-uksuste-lahendada

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC