SEB: Korteriühistu küsib renoveerimislaenu! Kuidas saada positiivne vastus?

SEB PankTõenäoliselt tuleb igal korteriühistul ühel hetkel laenu võtta, et värskendada hoone välimust või uuendada kommunikatsioonisüsteeme. Korterelamu renoveerimislaenu taotlemise protsessist, kitsaskohtadest ja sellest, kuidas saada positiivne vastus, räägib SEB Panga äriklientide kliendihaldur Villi Hunt.

Määratlege hetkeolukord ja sõnastage soovid

Korterelamu renoveerimislaenuga on võimalik finantseerida mitmeid ehitus- ja renoveerimistöid ning töödega kaasnevaid ekspertiisi- ja projekteerimiskulusid. Selleks et kaardistada maja seisukord, on vaja teha korralik eeltöö. Kaasama peaks ehituseksperdi, kes aitaks kirjeldada töid, mida on vaja ette võtta. Seejärel peab ühistu otsustama, millised tööd ja millises järjekorras ette võetakse ning mille jaoks on vahendid olemas ja mitte jaoks soovitakse laenu võtta.

Laenuprotsessi alus on renoveerimislaenu taotlus

Korterelamu renoveerimislaenu taotlust on võimalik esitada SEB kodulehel, internetipangas või paberil. Taotluse esitamine annab pangale omakorda selge ülevaate korteriühistu soovidest ja taustast. Kogu laenuprotsessile aitab kindlasti kaasa pidev suhtlus ja kohtumine laenuhalduriga, koos tuleks ka dokumendid üle vaadata.

Dokumendid korda!

SEB kodulehel on välja toodud dokumentide loetelu, mida pank korteriühistult ootab. Kõige enam küsimusi ja arutelu tekitavad harilikult majanduskava, ehitise ekspertiis või energiaaudit ning protokoll. Majanduskavale pole küll otseseid ettekirjutusi, aga pank soovib seal näha laenusummat, mis on lisatud kuluna. Sisuliselt on see ülevaade korteriühistu tegevusest, mis puudutab kulusid ja tulusid.

Kui vana tohib olla esitatav ekspertiisiakt?

See küsimus tekib üsna sageli. SEB Pank ei ole seda otseselt kirja pannud, küll aga tuleb siin mõista, et 5–10 aastat tagasi väljastatud dokument ei anna tegelikult reaalset ülevaadet elanike jaoks. Lisaks pangale on nii energiaaudit kui ka ehitise ekspertiis korteriühistu enda jaoks ülevaatlikud ja aitavad otsustada, mida on vaja teha. Dokumentide loetelus on kindlasti suureks abiks koosoleku protokolli näidis – sellest lähtudes saab kindel olla, et ükski oluline punkt ei jää välja.

KredExi toetus nõuab spetsialisti kaasamist

Asjaajamise aeg ja keerukus sõltub ühistu juhatuse või haldaja pädevusest ning planeeritavate tööde mahust. Kindlasti annab korteriühistu tööde teostamisel kindluse ehitusjärelevalve, kes jälgib, et kõik saaks renoveerimise juures õigesti tehtud. Kui soovitakse saada KredExi toetust, on kohustus kaasata majandustegevuse registrisse kantud ehitusprojektide ja ehitusekspertiiside tegija.

Renoveerimistööde hinnapakkumised

Pank soovib näha hinnapakkumisi kõikidele töödele, mille tarbeks ühistu laenu taotleb. Pakkumine peab olema kehtiv ja lähtuma plaanitud töödest ning nende mahust. Iga töö kohta soovib pank vähemalt kahte võrdlevat hinnapakkumist. Miks? Sest ehitaja valik on oluline nii kortermaja kui ka panga jaoks. SEB aitab hinnata ehitaja võimekust, vaadates üle tema tausta ja tehtud tööd. Projekti teostamine ja kvaliteet sõltub lõpuks ehitajast.

Korteriühistu eeldused laenu saamiseks

Olukorras, kus korteriühistu on juba mõnda aega tegutsenud ja juhatus hoolitseb selle eest, et maksud on makstud, ei ole ühistul tavaliselt probleeme laenu saamisega. Võlga ei tohi olla ka teenuse osutajate, nt vee- ja küttefirma ees. Tegemist on päris täpselt paika pandud sammudega, mis on vaja teha ja mida peab jälgima, et laenule positiivne vastus tuleks.

Hästi toimival korteriühistul ei maksa aga muretseda

Kindlasti on positiivne see, kui ühistu on oma raha eest renoveerimistöid teinud või kogunud oma kontole raha. See näitab, et suudetakse ennast majandada.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC