SEB: Rekordkõrge tööhõive pärsib alustavate ettevõtete kasvu

SEB PankSEB Baltic Business Outlook uuring näitab, et Eesti alustavad ettevõtted on tuleviku kasvu osas küll pigem optimistlikud, aga kasvufaasis ettevõtete kohta võiks ambitsioon olla märkimisväärselt suurem. Uuringu põhjal saab järeldada, et muuhulgas võivad alustavate ettevõtete kasvupotentsiaali pärssida Eesti üha kasvavad tööjõukulud ja vaba ressursi nappus tööjõuturul.

SEB uuringu põhjal võib väita, et Eesti alustavad ettevõtted on pigem positiivselt häälestatud, sest veerand küsitletutest ootab märkimisväärset käibekasvu ning ligikaudu kolmandik ennustab käibekasvu kuni 15 protsendi ulatuses. Samas 36 protsenti küsitlusele vastanud ettevõtetest arvab, et nende müügitulu jääb möödunud aastaga samale tasemel ning 4 protsenti kardab, et nende müügid hoopis kahanevad. „Alustavate ettevõtete puhul peaks kiire kasv olema üks põhieesmärke, kuid selge on, et iga äriidee ei ole edukas. Selles olukorras pole halb, kui suudetakse jääda realistlikuks,“ selgitas SEB jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Uuring näitab, et ka uute töötajate palkamisel on meie alustavad ettevõtted pigem konservatiivsed ning inimesi kavatseb juurde otsida vaid veerand ettevõtetest samas kui 74 protsenti ettevõtetest kavatseb personali arvu samaks jätta. „Kuna küsitlesime alla 3 aasta vanuseid ettevõtteid siis näitab see tulemus, et meie alustavad ettevõtted on üsna ettevaatlikud meeskonna laiendamisel. Siin on ilmselt oma roll nii tööjõupuudusel kui ka kasvavatel tööjõukuludel, mistõttu ettevõtted soovivad küll kasvada, kuid teha seda pigem digitaliseerimise ja automatiseerimise abil, mitte suurendades töötajate arvu,“ leiab Leppänen.

Uuring näitas veel, et 7 protsenti alustavatest ettevõtetest kasutab võõrtööjõudu, kuid samas pole kahtlustki, et ettevõtetel on plaanis ka järgmistel aastatel otsida välismaalt lisatööjõudu kuna tööhõive on Eestis jätkuvalt rekordkõrge.

Uuring tõi välja ka pigem negatiivse fakti, et 40 protsenti meie alustavatest ettevõtetest ei plaani käesoleval aastal ühtki uuendust – võrreldes aastataguse uuringuga on see number pisut kasvanud. Digiteerimise kasu oma äritegevusele tunnistab vaid 53 protsenti ettevõtetest samas kui pea viiendik ei näe selles mingisugust kasu ning 28 protsenti pole selles küsimuses veel otsust teinud.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine