Sigulas avatakse passiivmajana valminud külamaja, EV 95

Sigula Küla Ühendus avab homme, laupäeval 23.03.2013 (kell 13.00), Harjumaa Kuusalu valla Sigula külas pidulikult Sigula külamaja. Külamaja on rajatud energiasäästliku passiivmajana. Sigula külamaja on esimene kogukonnaalgatuslik passiivmaja Eestis.

Sigula külamaja on esimene kogukonnaalgatuslikult kerkinud energiasäästlik passiivmaja Eestis. Sigula külamaja on rajatud külaelu tugipunktiks ja maal elavate inimeste väärtustamiseks. Et kõigil oleks võimalus vaba aega veeta, suhelda, end arendada ja kogukonna edenemisse panustada. Külamaja on kasutama oodatud piirkonna külade inimesed laiemalt, naabrite head suhted ja koostöö on maaelus üliolulised. Külamaja valmimine ja avamine on pühendatud Eesti Vabariigi 95. sünnipäevale.

Külamaja on valgusküllane, kasutab ära päikesesooja ja on soojapidav – tänavuse aasta käredal kevadtalvel pole hoone kütmiseks kulunud ühtegi eurot. Külamaja projekti autorid on passiivmajade propageerija arhitekt Rene Valner (UltraKUB OÜ) ja Jaan Mõttus (Jaan Mõttus Inseneribüroo OÜ). Külamaja ehitas riigihanke korras Nordic Engineering OÜ. Külamaja on rajatud PRIA toel Eesti maaelu arengukava 2007-2013 Külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse abil. Toetas ka Kuusalu vallavalitsus.

Rein Riiberg, külamaja idee algataja: „Soovin külamajale head tulevikku, et maja rahvast ühendaks ja aitaks elu maal igas mõttes sisukamaks muuta, väljakutseid on mitmesuguseid, nii Eestile üldisemalt kui igale inimesele“.

Kaja Riiberg, külamaja projektijuht: „Külamaja on rajatud passiivmajana, et hoida hoone kasutuskulud kontrolli all. Saime väga õigel ajal ära kasutada oma võimaluse ehitada külamaja just passiivmajana, arvestades praeguseid olusid ja kogu maailma suundi on see ainuõige valik.“

Alates 2018. a, so juba 5 aasta pärast, tuleb Euroopa Liidus kõik avalikus kasutuses olevad uued hooned rajada ligi nullilähedase energiakuluga, seda on mõeldud ergutama Euroopa Liidu hoonete energiatõhususe direktiiv. Alates 2020 detsembrist peab kõik uued hooned ehitama nn nullenergiamajadena. Oma külamajaga soovime energiasäästlike majade ehitamise kasulikkust tõendada ja ka teistele tutvustada.

Infokanalid ja ajakirjanikud on oodatud üritusel osalema ja avamist kajastama. Samuti võib meiega hiljem ühendust võtta ja maja uudistama tulla muul ajal. Link külamaja asukoha kaardile: https://maps.google.ee/maps/ms?msid=202724908011610377579.0004d49175fc0a7d3b1f9&msa=0

Avamisel peetakse kõnesid, lõigatakse linti, kuulatakse muusik Jaan Elgulat ja lauldakse ühiselt.

Külamaja ideest teostuseni on kulunud ligikaudu 10 aastat – alates arengukava koostamisest, platsi hankimisest, elektriühenduse rajamisest, projektide koostamisest, toetuste taotlemisest, hangete korraldamisest lõpetades maja ehitusega. Sigula on aktiivne küla, toimuvad külakokkutulekud, koos tähistatakse rahvakalendri tähtpäevi, peetakse jaanituld, koosolekuid ja talguid ning käiakse muidu koos.

Külamaja avamisele pühendatult ja küla vaimse pärandi kogumiseks oleme välja kuulutanud külalugude konkursi “Meil on elu keset küla” (Kultuuripärandi aasta 2013 programmis), mille parimaid palu esitame külamaja avamisel. Seni laekunud tööd rõhutavad just seda, mis külamaja valmimise võimalikuks tegi – koostööd ja ühte hoidmise vaimu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

8 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

20.09.2021 Kuidas edukalt kliendisuhtlust juhtida?