Statistika: keskmise palga eest saab rohkem korteri ruutmeetreid

Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜEesti keskmise kuu netopalga eest on võimalik osta 0,9 m² Eesti keskmise tehinguhinnaga korteriomandit. Viimase aasta jooksul on keskmise sissetuleku ja korteritehingu hinna suhe  pisut tarbija jaoks paranenud. Aasta tagasi sai Eesti keskmise palga eest 0,8 m² keskmise tehinguhinnaga korteriomandit.

Tallinnas, kus palgatase on kõrgem, on hiinnad veel kõrgemad. Tallinlane saab keskmise netopalga eest soetada 0,7 m² Tallinna keskmise tehinguhinnaga korteriomandit. Tallinna keskmise palga ja korteriomandi tehinguhinna suhe 0,6-0,7 on püsinud juba 5 aastat. Teisisõnu on selle aja jooksul kinnisvara tehinguhinnad küll kasvanud, kuid hind sissetuleku suhtes on püsinud sama. Selline püsiv palga-hinna suhe on kindlasti üks teguritest, mis on soosinud järjepidevat korteritehingute arvu kasvu.

Tallinnast märksa soodsam on korterihind sissetuleku suhtes Pärnus. Pärnu keskmise netosissetuleku eest saab ostja 1,0 m² Pärnus keskmise tehinguhinnaga korteriomandit. Siin aga peab arvestama, et Pärnu tehingute keskmine hind on Tallinnast vähem mõjutatud uusarendusest. Teisisõnu saab pärnakas osta sissetuleku vastu küll suurema korteri, kuid selle kvaliteet on ka madalam.

Tartlaste sissetuleku ja korteritehingu hinna suhe on Pärnust madalam, kuid Tallinnast kõrgem. Tartu keskmise palga eest saab viimaste aastate jooksul osta stabiilselt 0,7-0,7 m² korteripinda.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@adaur.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika