Statistika: koduostja ostujõu vähenemine toob kaasa madalama tehingute arvu ja üürituru laienemise

Tõnu Toompark

Koduostja ostujõu vaatest n-ö veel mõistlikul 2018.-2019. a sai maa-ameti ja statistikaameti andmete baasil arvutades Tallinna keskmise palga eest osta ligikaudu 0,65 m² keskmise hinnaga Tallinna korterit. 2022. a lõpuks on tallinlase ostujõud vähenenud 0,52 m² peale. Ostujõu vähenemine ei puuduta mitte ainult pealinna elanike, vaid kogu Eestit.

Ostujõu vähenemise tagamaa on kõrgele lennanud korterite hinnad, millest palgatõus on maha jäänud. Korterite hinnad on küll pisut allapoole tulnud, kuid ostujõu paranemist ei ole see veel endaga kaasa toonud.

Ostujõu vähenemine on loonud olukorra, kus inimestel ei jätku raha elamispinna ostmiseks. Teisest vaatest võib öelda, et jääb vähemaks inimesi, kel on raha elamispinna ostmiseks.

Siit saab teha kaks järeldust. Esiteks peab elamispindade tehingute arv 2018.-2021. a tasemest oluliselt allapoole tulema ja seda mitte ainult lühiajaliselt. Ja teiseks – kui vähematel inimestel on võimekust endale kodu osta, peab üüriturg laienema. Seda võib-olla mitte lühikeses perspektiivis, kuid pisut pikemas vaates kindlasti.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?