Statistika: Korterite keskmise hinnatõusu number näitab aiateibaid

Tõnu Toompark

Maa-ameti statistika alusel oli 2021 IV kvartalis Tallinna korteritehingute keskmine hind 2512 €/m². See on aasta varasemast tehingute keskmisest hinnast 2177 €/m² 15,4% rohkem.  Tegelikkuses on kinnisvara kallinenud märksa kiiremini.

Vaadates korterite hinnatõusu korterite vanuseklassides näeme, et ainult ühes vanusevahemikus ehk 2016.-2019. a valminud korterite keskmine hinnatõus on kogu turu keskmisest allpool. Kõikides muudes vanuseklassides on korterite hinnad läinud aastaga kallimas 20-30%.

Anomaalia põhjus seisneb tehingute struktuuri muutuses. Aasta jooksul on tehingutes suurenenud oluliselt nõukogudeaegsete ehk vanemate-odavamate korterite proportsioon. Vanemate-odavamate korterite osakaalu suurenemine toob keskmise hinnatõusu näiliselt alla.

Asjakohasem ehk tegelikkust paremini kirjeldab on vanuseklasside hinnatõusu info. Võib üsna rahulikult öelda, et samaväärne korter kallines 2021. a jooksul 20-30%.

Selline hinnatõusumäär on kordades kiirem nii palgakasvust kui inflatsioonimäärast. See paraku sunnib tõdema, et kinnisvara kättesaadavuse halvenemine on väga tõsine probleem.

Tallinn: Korteritehingute keskmise hinna aastane muutus, %: 2020 IV vs 2021 IV (maa-ameti andmed)

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.01.2022 Üürikoolitus