Statistikaamet: Juulis tööstustoodangu tootjahinnaindeksi kiire kasv pidurdus

Statistikaamet / Statistics EstoniaTööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2022. aasta juulis võrreldes juuniga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta juuliga 28,8%.

Statistikaameti analüütiku Germo Valgenbergi sõnul mõjutas indeksit eelmise aasta juuliga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergia varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete, toiduainete ning metalltoodete tootmises. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 20,3%, sealhulgas toiduainete tootmises 25,1%“, lisas Valgenberg.

Võrreldes juuniga mõjutas indeksit enim hinnatõus elektrienergia ja toiduainete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnalangus puidutöötlemises, elektroonikaseadmete ja kütteõlide tootmises.

Ekspordihinnaindeks kasvas juulis võrreldes juuniga 0,4%. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning puittoodetel. Kõige rohkem langesid hinnad naftasaadustel, metallitoodetel ning põllumajandussaadustel. Võrreldes 2021. aasta juuliga suurenes ekspordihinnaindeks 26,8%.

Impordihinnaindeks kasvas juulis võrreldes eelneva kuuga 1,5%. Enim tõusid hinnad elektrienergial, kemikaalidel ja keemiatoodetel ning mööblitootmises. Hinnad langesid enim naftasaadustel, puittoodetel ning põllumajandussaadustel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 28,7%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 IV kvartal