Swedbank: Hinnad taas tõusuteel

SwedbankEesti keskmine tarbijakorv kallines mais aastases arvestuses esimest korda ligi aastase vaheaja järel. Tarbijahinnaindeks tõusis eelneva kuuga võrreldes 0,2% ja eelmise aasta maikuuga võrreldes 0,1%.

Hinnad tõusid mais peamiselt tänu nafta hinna kallinemisele. Nafta hind kerkis mais eelneva kuuga võrreldes veidi globaalsete naftavarude vähenemise järel. Samas jätkavad nafta tootjad võitlust turuosade pärast. Meie hinnangul OPEC tänasel kohtumisel oma tootmismahte ei piira. See omakorda toetab naftahinna püsimist oma praeguse taseme lähedal. Kuna nafta hind on allpool paljude USA tootjate tasuvuspiiri, on USA naftapuurseadmete arv eelmise aasta lõpuga võrreldes vähenenud umbes 60% võrra. Samal ajal on saudide naftapuurtornide arv viiendiku võrra kasvanud.

Lisaks mootorikütustele mõjutas Eesti tarbijahinnaindeksit jätkuvalt toiduainete hindade langus. Toiduained ja mittealkohoolsed joogid moodustavad 23% Eesti tarbijakorvist. ÜRO toiduorganisatsiooni FAO indeksi järgi olid toiduainete hinnad maailmaturul mais viimase viie ja poole aasta madalaimal tasemel. Viimase 12 kuu jooksul on toiduainete hinnad maailmaturul USA dollarites arvestatuna alanenud ligikaudu viiendiku. Selle põhjuseks on suured laovarud ja oodatav hea saagikus käesoleval hooajal.

Siseriiklikest teguritest mõjutavad hindu jätkuvalt nii aktsiisimäärade tõus kui suhteliselt kiiresti kerkivad palgad. Eile avaldatud statistika näitas, et viimase aasta jooksul on ettevõtete tööjõukulud nii ühe töötaja kui ühe töötunni kohta tõusnud 3-4%. Tööjõukulude kasv on hindu tõstnud eelkõige tööjõumahukates harudes, mis on väliskonkurentsile suletud ja mis on nautinud hoogsat tarbimise kasvu (näiteks meelelahutus ja vaba aeg).

Hindade tõus peaks teisel poolaastal vähehaaval kiirenema. Aastases arvestuses mõjutab hindade muutust võrdlusbaasi efekt: nafta ja toiduainete hinnad hakkasid langema just eelmise aasta teisel poolel. Euro nõrgenemise järel kallinevad importkaubad annavad hindade tõusu täiendava panuse. Mais oli euro eelmise aasta tasemest umbes viiendiku võrra odavam.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

47 − 46 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

Kinnisvara tehnohoolduse korraldamine