Swedbank: Koroonaviirus langetas aprillis hindu

  • SwedbankEriolukord ja majanduskriis alandavad hindu.
  • Aprillis langesid aastatagusega võrreldes 0,8 protsenti.
  • Aasta kokkuvõttes peaks ulatuma 0,4 protsendini. Palgakasv peaks Swedbanki hinnangul jääma hinnatõusuga samasse suurusjärku.

Aprillis odavnes tarbimiskorv nii eelmise kuu kui eelmise aasta sama ajaga võrreldes. Aastaga alanesid hinnad 0,8 protsenti. Kõige rohkem mõjutas hinnaindeksit energia odavnemine.

Energia langes kivina

Transpordi ja tootmise vähenemine üle maailma tähendas aastatagusega võrreldes 60 protsenti odavamat nafta hinda. See omakorda surus allapoole nii mootorikütuste kui soojusenergia hindu. Nafta püsib ülepakkumise ja suurte varude tõttu odav ka edaspidi. Kui aprillis oli toornafta 27 dollarit barreli kohta, siis tulevikutehingud näitavad aasta lõpuks vaid 35 dollarit barreli kohta. Elektri hinna languse taga oli peamiselt elektri tarbimise vähenemine Põhjamaades.

Lisaks energiale odavnesid ka mitmed teised kaubad ja . Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. langetas vee- ja reoveeteenuse maksumust. Sideteenused jätkasid odavnemist. Mitmed lasteaiad ei küsinud märtsis-aprillis kohatasu.

ja toit kallinesid

Toidu samas kiirenes. Kallinesid puuviljad ja lihatooted. Toitu osteti Eestis aprillis isegi rohkem kui varem, kuna paljud söögikohad olid suletud. Maailmas tervikuna jätkus aprillis aga toiduainete odavnemine koroonaviirusest tingitud nõudluse vähenemise tõttu. See trend ilmselt lähikuudel jätkub, kuna majanduskriis maailmas süveneb.

Kõige rohkem on kodune elu vähendanud nõudlust vaba aja ja meelelahutusega seotud teenuste järele. Samas ei ole nende hinnad seni veel oluliselt langenud. Osaliselt on selle taga indeksi metoodika, kuna näiteks kinopileti või puhkusereisi hinda praegu lihtsalt ei tea ja kasutas indeksi arvutamisel eelmise perioodi hindu. Lähinädalatel vähendavad nõudlust vaba aja teenuste järele eelkõige liikumispiirangud, edaspidi aga järjest halvenev majandusolukord: kasvav tööpuudus ja palgakasvu pidurdumine.

Tagasihoidlik leevendab majapidamiste olukorda

Aasta kokkuvõttes peaks ulatuma 0,4 protsendini. Energia ja üüri hinna odavnemine ning aktsiisimaksude muudatused suruvad hinnataset allapoole. Meelelahutusega seotud peaks pidurduma. Suurematest kaubagruppidest kallineb eelmise aastaga sarnases tempos vaid toit. Järgmiseks aastaks prognoosime hetkel tagasihoidlikku 1,3-protsendilist hinnatõusu.

Hinnatõusu pidurdumine leevendab majapidamiste olukorda. Palgakasv peaks sel aastal oluliselt aeglustuma ja tööpuudus suurenema. Palgakasv jääb meie hinnangul sel aastal hinnatõusuga samasse suurusjärku. Eakate majanduslik olukord samas mõnevõrra paraneb.

https://kukkur.swedbank.ee/analuusid/koroonaviirus-langetas-aprillis-hindu

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC