Tallinna Üürikomisjoni pöörduvad üha sagedamini üürileandjad

Tänavu veebruaris tööd alustanud Tallinna üürikomisjoni pöörduvad üürnike kõrval üha sagedamini just üürileandjad, kokku on komisjonile tänaseks esitatud avaldusi 153.

Üürikomisjoni esimehe Heli Hellamaa sõnul on üürikomisjoni hakanud enam kui pooleaastase tegutsemise järjel üha rohkem usaldama ka üürileandjad.

“Alguses pöördusid meile sagedamini just üürnikud,” nentis Hellamaa.”Omanikele tundus ilmselt, et tegu on jututoaga, mis pole objektiivne, nüüd on aga suhtumine tunduvalt muutunud.”

Hellamaa sõnul saab üürikomisjoni pöördujatele tihti komistuskiviks just juriidiliste teadmiste vähesus.

“Paljud tulevad üürikomisjoni teadmata, et meie saa anda kummalegi poolele õigusabi, kuna üürikomisjon peab olema võimalike üürivaidluste poolte suhtes erapooletu,” lisas Hellamaa, “seetõttu suuname inimesed sageli vajadusel kohtadesse, kus nad võivad saada enne meile avalduse esitamist kas siis odavat või tasuta õigusabi.”

Hellamaa sõnul on komisjoni seni jõustunud otsustest umbes pooled üürnike ja pooled üürileandjate kasuks.

“Üürileandjad pöörduvad komisjoni enamasti seetõttu, et nad soovivad pärast üürilepingu lõppemist oma eluruumi enda kasutusse tagasi saada,” selgitas Hellamaa.

Seni laekunud 153 avaldustest on üürnike poolt esitatud 69.

Suur osa komisjoni saabunud avaldusest ei võetagi menetlusse, sest avaldaja kas loobub hiljem avaldusest või ei kõrvalda ta avalduses esitatud mitmeid puudusi või ei kuulu nõue üldse lahendamisele üürikomisjonis. Tallinna Üürikomisjoni otsused on osapooltele täimiseks kohustuslikud, komisjon saab teha tagaseljaotsuseid, samuti on üürilepingust tuleneva vaidluse käigus võimalik lahendada pooltevahelisi materiaalseid nõudeid.

Komisjoni otsuse jõustumise nimel saavad tegutseda ka kohtutäiturid.

Tagamaks komisjoni erapooletust menetluses ei saa üürikomisjon samas osutada pöörduvatele pooltele eraldi õigusabiteenust.

Üürivaidluste lahendamiseks võib kodanik pöörduda ka kohtusse, kuid erinevalt kohtust ei pea inimene üürikomisjoni pöördudes maksma riigilõivu, tema kaebust menetletakse tasuta ning oluliselt kiiremini. Komisjoni istung peetakse ühe kuu jooksul avalduse menetlusse võtmise päevast.

Komisjon võtab üürivaidluse menetlusse üürniku või üürileandja kirjaliku avalduse alusel. Komisjoni esimees otsustab avalduse menetlusse võtmise kolme tööpäeva jooksul avalduse saamisest alates.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine