Tallinnas pakutakse üle 1000 korteri enam

Praegu on Tallinna korterite kohta ligikaudu 1000 müügipakkumist enam kui aasta alguses. Enim on ostja jaoks kasvanud valik äärelinna korterite järelturul ja kesklinna uusarendustes.

Kinnisvaraportaali City24 andmetel oli tänavu jaanuaris Tallinnas keskmine korterite müügipakkumiste arv 6355, juunis on keskmine pakkumiste arv tõusnud aga 7364ni. Domus juhatuse liige Raul Reino võrdleb City24 müügipakkumiste arvu jaanuaris ja mais ning leiab, et peaaegu kõigis Tallinna linnaosades on olnud kasv üle 10%. Sellest väiksemaks on kasv jäänud ainult kesklinnas ja Kristiines, kus pakkumine suurenes vastavalt 7% ja 0%. Põhja-Tallinnas aga pakkumine vähenes 1%. Kiirelt on kasvanud uuemate korterite valik – pärast 2010. aastat ehitatud korterite müügipakkumiste arv on jaanuari 428-lt kerkinud mais 561-le, ehk kasv ligikaudu 30%.

Kesklinn ja Põhja-Tallinn pakkumiste eestvedajad. Vaatamata kesklinna ja Põhja-Tallinna korterite müügikuulutuste arvu kesisele kasvule või lausa vähenemisele on need piirkonnad siiski andnud peamise kasvu uute korterite valikus. Grupi kinnisvaraanalüütiku Tõnu Toompargi väitel on Tallinna uutest korteritest enamik lisandunud just kesklinna ja Põhja-Tallinnasse. Kuid Toompark nõustub ka, et tänavu esimesel poolaastal on Tallinnas lisandunud valikusse ka vanemate korterite pakkumisi. Tema sõnul võivad siin põhjuseks olla ootel olnud pakkujad, kes aasta alguses eurole üleminekult midagi ootasid. “Kui märtsikuuks selgus, et midagi vapustavat kinnisvaraturul ei toimunud, siis tulid tagasihoitud pakkumised müüki,” selgitab Toompark.

Uusarendused hakkavad südalinnast kaugemale vaatama. Ober-Hausi kinnisvaraanalüütiku Rain Räti sõnul on uute korterite pakkumine kesklinnas kasvanud seetõttu, et arendajad hindavad asukohast lähtudes kesklinna piirkonna arendusriske äärelinnast madalamaks. Aasta teisel poolel hakkab aga Räti kinnitusel eluasemeturgu üha enam mõjutama uute korterite pakkumiste kiire kasv. Tallinnas on Räti andmetel praegu ehitamisel üle 1000 uue korteri, millest ligi pooled on juba müüdud või broneeritud. Tõenäoliselt alustatakse sellel aastal veel 400-500 korteri ehitust, ütleb ta.

Toompark lisab, et lähitulevikus on oodata ka, et uusarendused laienevad südalinnast väljapoole. Juba on arendamisel mitu projekti Tallinna administratiivpiirist väljaspool, kinnitab ta.

Ka Reino ei usu, et järelturukorterite valikus enam suurt kasvu toimub. Küll aga ütleb ta, et kõik märgid näitavad uute korterite pakkumise suurenemist. Uusarendustes kasvavad mahud korrelatsioonis üldise majandusolukorra paranemisega, selgitab Reino.

Üks küsimus: Kas korteriostjale on praegune pakkumine Tallinnas hea või on targem veel mõnda aega oodata valiku suurenemist?

Tõnu Toompark, Grupi kinnisvaraanalüütik

Praegu on juba päris hea valik, mille seast leida endale sobiv pakkumine. Sobiliku pakkumise leidmisel ei ole põhjust, miks ostuotsust peaks edasi lükkama.

Võib-olla kukutab Lõuna-Euroopa võlakriis maailmamajanduse ning kinnisvarahinnad kukuvad veel kordades. Võib-olla tuleb šokk, mis avanema hakanud laenukraanid aastateks kinni keerab ning hinnad allapoole viib. Sisemajanduslikest teguritest tulenevalt võiks siiski arvata, et hinnalanguse ohtu Tallinna elamispindadel ei ole.

Raul Reino, Domus juhatuse liige

Järelturu korterite osas pole praegu mingit põhjust ostuotsusega viivitada. Pakkumine on piisav ja hindade alanemist ette näha pole. Maaklerite sõnul on nõudlus heas seisukorras ja hea asukohaga korterite vastu jätkuvalt olemas. Mitmed elamispinnad on ostetud hinda kauplemata.

Päris arvestatav hulk on neid kliente, kes otsivad endale uut elamispinda, kuid vaatamata pakkumise arvu suurenemisele pole neile midagi pakkuda. Kuid taolised kliendid tahavad pigem eriprojektiga või huvitavaid kortereid, mitte tüüpkortereid.

Uute korterite valikuvõimalus edaspidi suureneb. Aga siin peab igaüks oma vajadustest ja võimalustest lähtuvalt otsustama, kui kaua on aega turul ringi vaadata.

Aivar Kaljulaid, Arco Vara maakler

Oleneb ostja vajadusest. Oma tarbeks ostetakse korter tavaliselt siis, kui seda on vaja, ja aega väga ei valita. Kui soovitakse kinnisvarasse investeerida, siis soovitan pigem mitte oodata. Üldiselt on kinnisvarahinnad positiivse trendiga, kuigi stabiilsed – hüppelist tõusu pole oodata. Ootamine on kindlasti õigustatud valiku osas, kuid hinna osas mitte.

Rain Rätt, Ober-Hausi kinnisvaraanalüütik

Kui on vajadus, sobilik objekt ja raha olemas, siis miks mitte osta? Eriti tasub tähelepanu pöörata hinnatud asukohas olevatele, teistest objektidest selgelt eristuvatele korteritele, mis asuvad näiteks arhitektuuriliselt väärtuslikes elamutes.

Artikli autor on Tanel Raid. Artikkel ilmus 27/06/2011 Äripäevas:

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC