Tarbijabaromeeter: Tarbijate kindlustunne vähenes aprillis väga järsult ja nii suurt kuulist kukkumist pole eelnevatel aastatel esinenud

Perede hinnang oma majandusolukorrale oli aprilli algul veel hea, kuid ootused järsult halvenesid.Eesti Konjunktuuriinstituut

Suurem osa peredest (68%) hindas aprillis, et nende majanduslik olukord on veel sama kui oli 12 kuud tagasi.

Ootused oma pere majandusolukorrale 12 kuu pärast halvenesid viimase kuuga Covid-19 ja sellega seotud eriolukorra mõjul aga väga tuntavalt. Kui märtsi algul prognoosis 24% küsitletu­test, et nende pere majandusolukord on 12 kuu pärast parem, 60% vastanute hinnangul jääb samaks ja 12% prognoosis halvenemist (saldo +6), siis aprilli algul lootis paranemist 9%, samaks jäämist 47% ja halvenemist kartis 34% (saldo –14). Nii halvad olid elanike ootused viimati eelmises kriisis 2010. aastal.

 

Riigi majandusarengu väljavaated halvenesid oluliselt

Aprilli algul elanike poolt antud hinnang Eesti majanduse seisule 12 kuu pärast oli kogu tarbijabaromeetri tegemise aja (alates 1992. aastat) halvim (saldo 2020. a märtsis +3, aprillis –48, pikaajaline keskmine +4). 79% küsitletutest prognoosis riigi majandusolukorra halvenemist järgneva aasta jooksul.

Ka tööturule antud hinnangutes oli aprilliks optimism kadunud ja 66% vastanute arvates kasvab töötus järgneva 12 kuu jooksul tunduvalt (märtsis sellised vastanuid ei olnud).

Elanike hinnang toimunud hinnatõusule ja inflatsiooniootused viimase kuuga oluliselt langesid ning on allpool pikaajalist keskmist. Elanike subjektiivsete hinnangute alusel tõusevad hinnad järgneva 12 kuu jooksul 1%.

Perede rahanduslik olukord viimase kuuga veel oluliselt muutunud ei ole

Perede rahanduslik olukord püsis aprilli algul veel parem pikaajalisest keskmisest ja samal tasemel eelmise aasta aprilliga (saldo +24, pikaajaline keskmine +14). Säästa suutvate perede osakaal (50%) on sarnane ots-otsaga kokku tulevate perede osakaaluga (48%).

Hinnang pere rahanduslikule olukorrale, aprill 2020, % vastanutest erinevates tulukvartiilides

Pere sissetuleku
grupp
Säästab palju Säästab
natuke
Nii palju kui teenib
ka kulutab
Elatakse varasemate säästude abil Elatakse võlgu
I kvartiil (madalaim) 0 26 71 2 1
II kvartiil 0 45 53 1 1
III kvartiil 1 64 36 0 0
IV kvartiil (kõrgeim) 1 75 23 2 0

Tarbijate kindlustunne langes oluliselt

Tarbijate kindlustunde indikaator[1] oli aprillis –17. See on halvem pikaajalisest keskmisest (–6) ja 15%‑punkti halvem märtsi seisust (–2).

Tarbijate kindlustunne on tavapäraselt erinevate sotsiaalsetes gruppides küllaltki erinev ja märtsis oli kindlustunde indikaator positiivne kahes kõrgemas tulukvartiilis. Aprillis oli kõigi sotsiaalsete gruppide kindlustunne negatiivne ja erinevus sotsiaalsete gruppide tagasihoidlik.

 

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC