Tartu: Veerikul ja Maarjamõisa ääres alustatakse kogukonnapõhise renoveerimisega

Tartu linn alustab BuildEST projekti abil kogukonnapõhise renoveerimise edendamisega. Projektipiirkondadeks valiti Veeriku ja Maarjamõisa asum Tammelinnas.

Eile toimus Rahvusarhiivi hoones esimene renoveerimise töötuba, kus tutvustati ehituse algtõdesid, projekteerimise etappe ning anti esimesi soovitusi renoveerimisplaanide tegemiseks. Õpitoad on mõeldud eelkõige projektipiirkondade elanikele, kuid videosalvestused tehakse kättesaadavaks kõikidele huvilistele aadressil www.tartu.ee/buildest.

Piirkondade valikul ja abistavate teenuste kujundamisel lähtuti aasta alguses linlaste seas läbiviidud küsitluste tulemustest. Kogukondliku renoveerimise arendamiseks otsiti piirkondi, kus renoveerimisest huvitatud omanikud elaksid samas piirkonnas. Kõige tihedam huviliste kogum kujunes välja Tammelinnas, Riia maantee ja Tartu ülikooli Maarjamõisa linnaku vahel, mida projektis nimetatakse Maarjamõisa asumiks. Lisaks kaasati projekti ka Veeriku linnaosa, mis paistis samuti silma suure hulga renoveerimishuviga koduomanike arvu poolest väikesel maa-alal.

Linna poolt läbiviidud küsitlus andis hulga olulist informatsiooni meie eramute kohta. Selgelt tulid välja probleemid majade soojustusega, mistõttu olid kodud talvel külmad ja suvel palavad. Renoveerimise vajalikkust näitab, et koguni 77% vastanutest leidis, et renoveerimine on kindlasti tasuv ettevõtmine.

Omanike suurimaks probleemiks on renoveerimistööde kõrge maksumus, sellega võrdväärse takistusena nimetati teadmiste ja oskuste puudumist. Renoveerimise lihtsustamiseks toodi välja asjatundliku konsultandi vajalikkust ning ka renoveerimise täisteenuse pakkumist. Protsessi keerukusega toimetulemisel nägid vastajad leevendust renoveerimiskalkulaatorist, mis aitaks eelarvet planeerida. Väga oluliseks peeti ka vajadust kaasaegsete juhendmaterjalide järele. Nende samade raskuste ületamist püüabki BuildESTi programm lihtsustada läbi õpitubade, konsultatsiooni ja ka rahalise toetuse.

BuildESTi projekti eesmärgiks on aidata kaasa Eesti eramute renoveerimisele läbi kogukondliku lähenemise. Projekti ajal soovitakse väikestes asumites esile kutsuda renoveerimislaine, kus linn ja kogukond toetavad ning nõustavad üksteist kogu protsessi vältel. Kümne näidismaja renoveerimist toetatakse rahaliselt 15 000 euroga ja kogu naabruskonna elanikud saavad projektimeeskonnalt tasuta juhendamist renoveerimise protsessi läbiviimiseks. Selline piirkonnapõhine lähenemine annab hoogu renoveerimise kodukonnahüppeks.

LIFE IP BuildEST ehk Eesti renoveerimismaraton on projekt millega aidatakse kaasa Eesti hoonete rekonstrueerimise pikaajaliste eesmärkide saavutamisele ning tegeletakse hoonete energiatõhususe ja kliimakindlusega. Kuna just hoonetes kasutatakse üle poole Eestis tarbitavast energiast on nende renoveerimisel äärmiselt oluline roll Tartu kliimaeesmärkide täitmisel.

Projekti rahastab Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet (CINEA) LIFE IP (Integrated Projects) programmi kaudu, mis on mõeldud keskkonna- ja kliimameetmete projektidele. Kogueelarve on umbes 16,3 miljonit eurot, millest 9,5 miljonit eurot moodustab Euroopa toetus. Projekt kestab 2028. aastani.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?