Tõnu Toompark: uus kinnisvarabuum jääb ära

Pankadel on tulevikus keeruline uusi kliente leida, kuna laenukoormus on juba praeguseks kõrge ning uutel klientidel on laenuturule keeruline siseneda, ütles kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark. Eraisikute laenukoormus tõusis 2009. aastal üle 50 protsendi SKP-st ning seejärel alanes, kuna inimesed asusid oma buumi ajal võetud laene raske vaevaga tagasi maksma. Praeguseks on laenukoormus vähenenud 40 protsendile.

“Ma arvan, et see number on suhteliselt kõrge ning 2009. aastat tagasi vaja ei oleks,” lausus Toompark kinnisvarateemalisel koolitusel.

Varasematel aastatel oli kerge laenukoormust kasvatada. Tänasel päeval uut buumi Toompargi sõnul tulemas ei ole, kuna koormus on niigi suur.

Pangad on huvitatud laenude väljaandmisest, kuid puudus on kvaliteetsetest laenuklientidest. Mõne aja pärast hakkavad nii nagu majanduses tervikuna mõju avaldama samuti rahvastiku vananemisest tingitud tegurid.

Ometigi on viimaste kvartalite jooksul toimunud elavnemine, kus pangad annavad eluasemelaene välja 20 protsendi jagu enam kui aasta varem samal ajal. Kasv saab Toompargi sõnul tulla eelkõige olemasolevate klientide arvelt.

Keskmine eluasemelaenu jääk ulatub 37 000 euroni ning laenude koguarv 157 000 euroni. Võttes arvesse, et laene võetakse Eestis enamasti kahepeale, tähendab see, et eluasemelaenudega seotud umbkaudu 300 000 inimest.

Vanuseskaalat arvestades on kinnisvaraturu aktiivsete osalejate hulk 400 000-500 000 inimest. “Ega seda suurt kasvu seetõttu olla ei saagi, et kusagilt tuleks palju inimesi, kellele saaks laenu anda,” lausus Toompark.

“Kui aastal 2006 läksid noored panka ning panid lisatagatiseks vanemate vara, siis täna on vanemate majal hüpoteek peal ning seda enam pantida ei saa. Ka vanavanemate varal on hüpoteegid osaliselt juba peal,” rääkis Toompark.

Praegu ületab laenujääk viie ja poole kordselt palkade kogusummat. “Laenukoormus on ikkagi suhteliselt kõrge ning uuel laenukliendil on turule tulla raske,” sõnas Toompark.

“Kuigi siin räägitakse noorte mõttemaailma muutustest, et noored ei taha omale kodu osta, nad tahavad üürida, sest soovivad olla kosmopoliidid, siis võibolla on nad pigem näinud 2008.-2009. aastat, kus kinnisvarahinnad on oluliselt kukkunud,” rääkis analüütik.

“Nad on näinud vanemaid, kes söögilaua taga räägivad, et kurat, jälle see laenumakse. Ma ei usu, et nad ei taha vara omada, nad kas ei julge või ei neil ei ole sissetulekut, laenuvõimet, et seda vara osta.”

Allikas: Riina Kallas, Delfi.ee, http://majandus.delfi.ee/news/kinnisvara/tonu-toompark-uus-kinnisvarabuum-jaab-ara.d?id=65806928

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine