Üks turg, aga mitu nägu

Kohalike kinnisvaravahendajate pakutavad ülevaated siinsest turust on kohati erinevad. Miks?

Ehkki Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimees Jaanus Laugus ütles veebruaris, et just nüüd on kõige õigem aeg kinnisvara soetamiseks, ei tasu BPE Kinnisvaraeksperdi spetsialistide teatel jutte põhja saavutamisest ja peatselt algavast hinnatõusust siiski väga tõsiselt võtta.

“Kuigi on ilmunud teateid selle kohta, et mõningates turusegmentides on hinnalangus peatunud või viidatakse lausa sellele, et turg on taas tõusule pööranud, siis kahjuks seda tõsiselt võtta pole põhjust,” teatas ettevõte.

Läheb veelgi jahedamaks

Negatiivsust lisab veelgi ka Domus kinnisvara, mille eksperdid ennustavad, et siinne turg jaheneb kevadel veelgi.

Erinevate kinnisvarafirmade prognooside erinevus ja mõnikord lausa vastukäivus tuleb Arco Vara Kinnisvarabüroo hindamisosakonna juhataja Tõnu Lutsu kinnitusel vähesest kogemusest ning ebapiisavast pädevust prognooside koostamisel. Arco Vara koostab turuülevaateid, kus tehingustatistika ning makromajandust iseloomustavate näitajate põhjal kirjeldatakse üldisi trende kinnisvaraturul lähitulevikus.

Lutsu sõnul ei saa kinnisvaraturgu prognoosida muust majandusest eraldi ning seetõttu polegi turg prognoositav.

Ülevaated ühtlustuvad

“Praeguses majandussituatsioonis ei ole majandusolukorda suunavaid sisendeid arvestamata võimalik kinnisvaraturu prognoose koostada. Aga ka majandusanalüütikud hoiduvad praegu prognooside koostamisest või annavad mitu erinevat võimalikku arengustsenaariumi,” rääkis Luts.

“Viimasel ajal on erinevate kinnisavarabüroode arvamused hakanud ühtlustama. Prognoosid muutuvad üha realistlikumaks, kusjuures kohati on pessimism isegi vohavam, kui sel alust on,” kommenteeris Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Kalev Roosiväli.

“Kogemusliku osakaal analüüsides on tänapäeval vähemuses, sest viimastel aastatel kogutud kogemused enam ei maksa,” selgitas Roosiväli ülevaadete koostamist.

Reeglina võetakse prognooside koostamise aluseks tehingustatistika ja makromajandust iseloomustavad näitajad, nagu tööhõive, keskmised sissetulekud, intressimäärad. “Tarbija käitumise kohta annab infot tarbija kindlustunde indeks,” lisas Luts, kelle sõnul on praeguses majandusolukorras just aasta lõpus raske usaldusväärset prognoosi kinnisvaraturu kohta koostada.

Igal turuülevaatel on firma nägu

Tõnu Toompark, kinnisvaraekspert

See, et sellised ülevaateid tehakse, on ääretult positiivne.

Jälgin huviga ja loen diagonaalis kõiki suuremaid ülevaateid, mida Eestis kinnisvarafirmad pakuvad – millest kirjutatakse ja mida arvatakse. Turuinfost huvitatul tasub meeles pidada, et ülevaadetel on teatud subjektiivsus sees. Näiteks Pindi ülevaates on rõhk Pindi objektidel, Uus Maal nende enda objektidel jne. Ehk tervikliku pildi saamiseks peaks kõiki ülevaateid jälgima.

Ülevaated erinevad veel stiili ja põhjalikkuse poolest. Kui otsin soravat, ladusat ja üldist ülevaadet, siis loen näiteks Uus Maa ja Kinnisvaraeksperdi oma. Jaetarbija, kes tahab neist ülevaadet oma kahetoalise korteri müügihinna kohta, sealt vastuseid ilmselt ei saa. Kui otsin põhjalikumat, rohkem numbritele keskendunud ülevaadet, haaran näiteks Pindi büroo ülevaate järele. Üks mahukamatest on ka Arco Vara ülevaade. Lähivälismaal toimuvast saab pildi näiteks Colliersi ja Arco Vara ülevaadetest.

Artikli auto on Rivo Sarapik. Artikkel ilmus 23/03/2009 väljaandes ÄP Online.

Vaata ka:

http://www.ehitusuudised.net/?ArticleID=0f1343e0-c723-4de5-a0cc-e2a18eaad345

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

04.-12.10.2022 Kinnisvara täiendkoolitus