Uue kodu ostmine: kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

Epicenter KinnisvaraVastab Epicenter Kinnisvara jurist Kairi Ummus:

Selliseid asju nagu toimus uusarendustega veel 10 aastat tagasi, et inimesed jäid oma rahast ilma, täna toimuda ei saa.

Esiteks ei oleks sellisel arendajal meie turul enam pikka pidu, konkurents on suur ja ostjate petmine muutunud väga haruldaseks. Loomulikult tasub enne teha väike taustatöö, kui arendajaks-ehitajaks on tõesti täiesti tundmatu ettevõte, kel varasemast ühtki tööd ette näidata pole, tasub ostu suhtes järele mõelda.

Tänapäeval ei tule ostjal tasuda enne kodu valmimist tervet summat. Veel ehitatava korteri ostmisel makstakse kõigepealt vaid 10 – 20% korteri hinnast. Arendatava ehitise puhul on protsess järgmine: ostja käib kõigepealt notaris, kus sõlmitakse müügileping – tegelikult võlaõiguslik leping, milles on täpselt kirjas, mida ostetakse, kui suur on korter, milline on viimistlus jne. Siis tehakse ka ettemaks. Kui korter on valmis ehitatud, teeb ostja ülevaatuse, annab teada, kas talle kõik sobib. Kui jah, siis minnakse taas notarisse, kus sõlmitakse lepingu asjaõiguslik osa ja alles siis makstakse ülejäänud osa korteri hinnast, tavaliselt on siis kaasatud ka pank.

Kui juhtub, et üks lepingupool taganeb tehingust sel perioodil, mis jääb ettemaksu ja korteri valmimise vahele, siis on müügilepingus ette nähtud leppetrahvid. Tavaliselt on need 5-10 % müügihinnast.

Kõikide nüanssidega aitab ostjat maakler, tema teab, mida arendajalt nõuda, küsida ja mida peaks lepingusse täpselt kirja panama. Oluline on ka kirja panna, millisel perioodil ja kes hangib uuele majale kasutusloa. Kui seda punkti lepingus pole, siis võib juhtuda, et uue kodu omanikud saavad selle kohustuse endi õlule.

Millised on ostjate ootused?

Kõik küsitletud Epicenter Kinnisvara maaklerid kinnitasid, et ostjate huvi uusarenduste vastu on suur ja huvi pigem kasvab. Uusarenduste kasuks räägib ökonoomsus – et uutes majades on ehituskvaliteet parem, kommunaalkulud madalamad ja see on klientide jaoks oluline.

Kindlat ostja tüüpi on määrata keeruline, aga mitte päris võimatu. Ühe grupi moodustavad noored perekonnad või veel vallalised inimesed. Teine grupp on keskeas inimesed, kellel on finantsiline vabadus endale unistuste kodu ostmiseks. Kõikide klientide ühine joon on – soovitakse ökonoomset, kaasaegset, puhast ja väärikat keskkonda.

Inimeste soovid ja ootused uusarendustele on küllaltki kõrged. Üha tähtsamaks on muutunud ehituskvaliteet – uuritakse arendaja ning ehitaja tausta, milliseid materjale kasutatakse, kas on korralik ventilatsioon ja väga oluline on hoone energiamärgis, veel 5 aastat tagasi polnud inimestel sellega seoses mingeid nõudmisi.

Eestlastele on omane ka soov privaatsuse järele ning ümbrus – haljastus. Väga oluline on ka asukoht ja ühendus kesklinnaga.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.04.2024 Üürikoolitus