Uus Maa: Eesti kinnisvaraturg läbi 25 aasta: korrapäratust postsovjetist tipptasemel ärikeskkonnaks

Uus Maa KinnisvarabürooUus Maa on tänaseks kinnisvaraturul tegutsenud 25 aastat. On paras aeg meenutada, kuidas meie äri alguse sai ja kuhu tänaseks jõudnud oleme.

Kinnisvaraäri sai Eestis 1990ndatel alguse nii, nagu kõik teisedki ettevõtlusvaldkonnad – saabus taasiseseisvumine, kapitalism ning nõnda hakati kõigi meile igapäevaste tegevusaladega ka pihta. Tollal polnud kinnisvaravahendamise alal veel suurt spetsialiseerumist, maaklerid tegelesid vajadusel mõlema valdkonnaga, nii elukondliku kui ärikinnisvaraga. Ilmselt oli Uus Maa siiski esimene kinnisvarabüroo, kus hakati neid valdkondi eristama ja inimesed spetsialiseerusid, kas siis elukondliku või ärikinnisvara vahendusele.

1990ndatel puudusid Tallinna kesklinnas täismahus büroohooned. Peamiselt oli tegemist multifunktsionaalsete hoonetega, kus osa pindadest olid õigusjärgsetele omanikele tagastatud korterid, mida üüriti välja ka büroodena. Puudusid ka väljakujunenud laomajandid ning tööstuslinnakud ning sellised hooned asusuid tihtilugu kesklinna tuiksoonel, segamini elukeskkonnaga. Esialgu tegeletigi sellises keskkonnas kinnisvara majandamise, renoveerimise ja arendamisega. Võttis aastaid, enne kui hakkas toimuma tööstus- ja laomajanduse ärakolimine kesklinnast. Äärelinnas leidus muidugi rohkem sellist liiki hooneid, kuid pärinedes nõukogude ajast, olid need amortiseerunud ning inetud.

Uued ja modernsed büroohooned ning praktilised lao- ja tööstuslinnakud on kerkinud linnapilti viimase 20 aasta jooksul (esimesed kõrgemad kontorihooned alates 1996-97) ning Tallinn on tundmatuseni muutunud. On rõõm imetleda head äriarhitektuuri, mida Tallinn täna pakub. Alustades kunagisest Tallinna Panga hoonest, Kawe Plazast, Kaksiktornist ja lõpetades innovaatilise Maakri Kvartaliga.

Võib julgelt väita, et Tallinn on innovaatiline ja kaasaegne euroopalik ärikeskus, kus on lisaks suurepärased ja läbipaistvad ettevõtlustingimused ning soodne keskkond äri ajada. Oleme eeskujuks paljudele “vana Euroopa” linnadele ning riikidele.

Siiski on vaja rohkem, ja hoopis julgemalt, vaadata ning tegutseda muu maailma suunas, et asjalikud ettevõtjad meid leiaks, meie külalislahkust, tänast eetilist ja korrapärast ärikultuuri uudistama tuleks ning oma ettevõtteidki meie suunas laiendama hakkaks.

Kui võrrelda aega, kust tulime ning kus oleme täna, võib öelda, et keskkond on meil saanud moodsaks ja äriinfrastruktuur väga hästi arenenud. Nüüd oleks vaja keskenduda majandusküsimustele, mis tihti on poliitilised ja seotud näiteks maksudega. Keskendugem selle hoidmisele ja arendamisele, milles oleme Euroopas tuntud – hea maksu- ja ärikeskkonnaga riigina. Põnev ja arenev kinnisvaraturg on kõige selle tulemuseks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC