Uus Maa Kinnisvarabüroo 07-2018 kinnisvaraturu ülevaade

Uus MaaEriliselt soe ja kuiv juuli, mis paljudel inimestel langes kokku puhkuseperioodiga, tõi võrreldes kahe varasema kuuga kaasa tehingute arvu languse. Juulis sõlmiti umbes 200 tehingut vähem kui mais või juunis, samas võrreldes eelmise aasta juuliga suurenes tehingute arv ligi 50 võrra. Kokku sõlmiti juulis 1806 tehingut, tehingute mediaanhind oli 1264 EUR/m2 (taaskord madalam võrreldes paari viimase kuuga, ent eelmise aasta juuliga võrreldes +2,3%). Tervikuna on 2018. aasta olnud esimese seitsme kuuga aktiivsem kui möödunud aastaga, ehkki piirkonniti on areng toimunud erinevalt. Võrreldes eelmise aasta seitsme kuuga sõlmiti üle 400 tehingu rohkem, tehingute mediaanhind suurenes 11,2%, jäädes 1337 EUR/m2 juurde.

Tehingute arvu statistika näitab, et väljaspool suuremaid linnu on rahvaarvu kahanemine hoolimata paranenud majanduskeskkonnast mõjutanud negatiivselt tehingute arvu ning tekkinud on piir, üle mille enam tehingute arv tänaste arengute jätkudes enam ei suurene. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kahanes tehingute arv kaheksas maakonnas, üle 50 tehingu vähem sõlmiti Rapla- ja Pärnumaal. Harju- ja Tartumaa kõrval, kus tehingute arv suurenes vastavalt 409 ja 115 võrra, paistsid silma veel Järvamaa, Lääne-Virumaa ja Põlvamaa, kus tehingute arv suurenes vähemalt 30 võrra. Samas oli just Harjumaa see maakond, mille tõttu juulis tehingute arv langes, kuna ülejäänud maakondade peale suurenes tehingute arv 33 võrra, samas kui Harjumaal sõlmiti 227 tehingut vähem.

Mediaanhinna kasv oli erinevalt tehingute arvust laiapõhjaline: võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suurenes tehingute mediaanhind kümnes maakonnas. Ehkki jäme ots on uusarenduste käes, milles domineerib jätkuvalt Harjumaa, on ka järelturul toimunud muutused, mis ei anna hinnakasvu puhul põhjust rääkida vaid uusarenduste mõjust. Suurematest maakondadest suurenes juulis tehingute mediaanhind vaid Pärnu maakonnas (+10,1%) tõustes ligi 1100 EUR/m2-ni, Harju- ja Tartumaal toimus pärast paari rekordilähedase hõnguga kuud väike, paariprotsendiline tagasiminek. Kõrgeim oli mediaanhind Harjumaal (1669 EUR/m2), kus hinnad kasvasid 7,5%, järgnesid Tartumaa (1312 EUR/m2) ja Pärnumaa (994 EUR/m2) – neis kahes maakonnas kasvasid hinnad üle 9%.

Uus Maa Kinnisvarabüroo 07-2018 kinnisvaraturu ülevaade 1

Tallinnas sõlmiti juulis ca 150 tehingut vähem kui juunis, andes sellega suure panuse üle-Eestilisse tehingute arvu vähenemisesse. Uusarenduste mahu vähenedes langes tehingute mediaanhind võrreldes juuniga 3,5%. Kokku sõlmiti juuli jooksul Tallinnas 708 ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1736 EUR/m2. Aastases võrdluses on Tallinna turg jätkanud mahu kasvatamist – aasta esimese seitsme kuuga sõlmiti pealinnas 5700 tehingut ning tehingute mediaanhind oli 1747 EUR/m2. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga suurenes tehingute arv 6,0% ja mediaanhind 7,6%. Kui tehingute arvu on peamiselt kasvatanud uusarenduste mahu kasv, siis mediaanhinna kasvu on enam-vähem samal määral panustanud nii järelturu korterid kui ka esmamüügist omanikku vahetanud korterid.

Uus Maa Kinnisvarabüroo 07-2018 kinnisvaraturu ülevaade 2

Juuli oli ka haruldane ses mõttes, et tehingute arv langes võrreldes juuniga praktiliselt igas linnaosas, vaid Mustamäel suurenes näitaja kahe võrra. Aasta esimese seitsme kuuga moodustas suurima osa tehingute arvust Lasnamäe linnaosa, kus sõlmiti 1434 tehingut, mida oli 199 võrra rohkem kui aasta tagasi. Üle 100 tehingu sõlmiti möödunud aasta sama ajaga enam Kristiines (+136), kus tehingute arvu kasvatamises mängis suurt rolli endise Tondi kasarmute arendus ning Haabersti (+103), kus väljakujuned piirkondade kõrval toimub aktiivne arendus ka endistes pruunalades ja võsastunud rohumaades. Suurematest linnaosadest oli märkimisväärseim tehingute arvu langus vaid Põhja-Tallinnas (-48), kus uusarenduste maht on mõnevõrra vähenenud.

Sarnaselt tehingute arvu langusele oli linnaosade tehingute mediaanhind pigem miinuspoolel – paariprotsendist hinnatõusu näitasid Nõmme ja Põhja-Tallinn, ülejäänud linnaosades jäi see pigem nullilähedaseks või langes enam kui 5% (Haabersti, Pirita). Aasta esimese seitsme kuuga oli mediaanhinna kasv siiski tugev – vaid Nõmme linnaosas suurenes mediaanhind vähem kui 1% võrra, samas kui Haaberstis ja Põhja-Tallinnas ületas hinnakasv 10% piiri. Kõrgeim oli mediaanhind Kesklinnas (2328 EUR/m2), madalaim Lasnamäel (1570 EUR/m2).

Uus Maa Kinnisvarabüroo 07-2018 kinnisvaraturu ülevaade 3

Võrreldes Tallinnaga oli Tartus juulikuu aktiivne, võrreldes juuniga sõlmiti vaid 8 tehingut vähem, mediaanhind langes 2%, ent mõlemad näitajad oli turu tipu lähedased. Aastases võrdluses on peamiselt uusarenduste mahu kasvades esimese seitsme kuuga tehingute arv suurenenud 170 võrra, tehingute mediaanhind suurenes 9,1% ning sarnaselt Tallinnale on sellesse panustanud nii uusarendused kui ka järelturu korterid.
Pärnus sõlmiti juulis 70 tehingut, tehingute mediaanhind kerkis üsna tipu lähedale, ulatudes 1268 EUR/m2-ni. Juuniga võrreldes suurenes nii tehingute arv (+13) kui ka mediaanhind (+13,4%). Aastases võrdluses on tehingute arv esimese seitsme kuu põhjal siiski mõnevõrra langenud (-30), tehingute mediaanhind on üldise hinnatõusu toel jätkanud mullusele sarnast kiiret kasvu (+13,1%).

Narva, mis on varasemast enam tähelepanu pälvinud seoses presidendi kantselei kolimise ning mitmete kultuuriliste ettevõtmistega, pole hoolimata mõnevõrra kahanenud tööpuudusest ning töötajate arvu kahanemise aeglustumisest suutnud positiivseid uudiseid tuua kinnisvaraturule. Juuli oli 72 tehinguga küll keskmisest enam aktiivsem, ent tehingute mediaanhind oli vaid 341 EUR/m2, mis jääb viimaste aastate tasemele veidi alla. Aasta esimese seitsme kuuga sõlmiti Narvas 37 tehingut vähem kui mullu (441→404), tehingute mediaanhind jäi praktiliselt samale, 400 EUR/m2 tasemele pidama.

Uus Maa Kinnisvarabüroo 07-2018 kinnisvaraturu ülevaade 4Andmed: Maa-amet

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC