Uus Maa: Oma asjade pikemaajalisel ladustamisel tasub olla dokumentidega hoolikas ning kaasata jurist

Uus MaaOma vara lühema- või pikemaajalisem ladustamine vastava teenusepakkuja juures on tänapäeval aina levinum teguviis. Olgu põhjuseks ühest kohast teise kolimine või esemete omamine, mida kodus hoida ei saa. Kui enamasti on tegu väga mugava võimalusega, võib aeg-ajalt ette tulla ka olukordi, kus asjad võivad kaduma minna.

Puutusime hiljuti kokku ühe õpetliku juhtumiga. Uus Maa kaubamärgi all tegutses varasemalt kolimis- ja ladustamisteenuste firma, mille teenustest otsustasime neli aastat tagasi loobuda ning kaubamärgi frantsiisi lõpetada. Sama firma võttis üle ettevõtte juhtiv spetsialist, kes tegutses edasi iseseisvalt ning teise kaubamärgi all.

Ühele kliendile oli see kolimisfirma juba kümmekond aastat pakkunud ladustamisteenust. Kuna ta elas välismaal, tundus ladustamine arukas viis asjade säilitamiseks. Kui algusaastatel käis klient oma vara laos tihtilugu vaatamas, siis mida aeg edasi, seda vähem ta huvi nende vastu tundis. Kuni 2018. aastal soovis ta oma vara laost kätte saada. Nüüd aga ilmnes, et ladustatud asjad olid aastaid tagasi teise hoiustaja varadega segamini läinud ning vastu vaatasid hoopiski võõrad esemed.

Kogu situatsiooni tegi keeruliseks asjaolu, et viimaste aastate jooksul oli kaupa liigutatud mitmete ladude vahel ning ükski teine klient pole asjade segamini minekust teavitanud. Ühtlasi tundis klient oma ladustatud asjade vastu huvi viimati neli aastat tagasi. Nagu sai mainitud, siis kolimis- ja ladustamisteenuste ettevõtte omanikud on muutunud ning nii on ka Uus Maa-l sisuliselt võimatu seda asja lahendada, sest meil ei ole õigust teostada teise firma üle järelevalvet. Lisaks on ka kogu dokumentatsioon uute omanike valduses.

Sellisel juhul ei jää muud üle kui suunata nüüdseks juba endine klient teise firma juurde ning olla vajadusel nõu ja jõuga abiks nõude esitamisel ja juriidilistes küsimustes.
Kõigile teistele saame aga jagada väärtuslikke nõuandeid, et selliseid olukordi vältida.

Ole ladustamisel dokumentatsiooniga tähelepanelik

Ladustamisteenuste klientidel soovitame olla dokumentatsiooniga väga hoolikas. Kõigepealt on vaja täpselt fikseerida hoiustatud vara, määrata asjadele hind ning soovitav oleks need kindlustada. Kõik dokumendid ja aktid, mis ladustamisfirmalt lepingu sõlmimise käigus saadi, on vajalik säilitada. Eelkõige on olulised ladustamisleping, üleandmisakt, määrata asjade väärtus ja lisada loetelu, et oleks võimalikult lihtne hiljem tõendada, et vastavad asjad ka lattu viidi.

Ladustamisfirma valimisel tasub heita pilk peale laole ning uurida, kas olemas on varakindlustus, sest siis ei pea klient seda ise sõlmima. Ühtlasi oleks vaja ladustamisteenuse lepingus fikseerida, kes vara kindlustab. Odavama ladustamishinna puhul võib eeldada, et ladustamistingimused on kehvemad või laol puudub vastutuskindlustus.

Samuti, kui muutub omanik või ettevõtte nimi, siis peaks klient olema tähelepanelik ning sellisel juhul tuleks teha päring, et saada ülevaade oma asjade olukorrast ja muutuste põhjustest ning kas sellest tulenevalt muutuvad ka ladustamistingimused. Näiteks, on võimalik, et uus omanik viib ühest laost kliendi vara hoopis teise, odavamasse lattu ning ladustajal puudub teavitamiskohustus, kui lao kriteeriumid on sarnased. Muutuste puhul tasub ladustamisfirmasse kohale minna. Kui see pole võimalik, siis paluda ladustamisfirmalt fotomaterjali oma asjade ja lao kohta.

Kuna tehingust tulenevad nõuded aeguvad 3 aasta jooksul, siis oleks asjade omanikul otstarbekas iga kolme aasta järel oma kaupa üle vaatamas käia või teha järelpärimine, et oleks kindlus vara korrasoleku osas. Sellisel juhul, kui kaup on kaduma läinud või on tekkinud muu probleem, saab klient näiteks vaidlustada viimase kolme aasta ladustamisarved. Samuti on sellisel juhul lihtsam kindlaks teha, mis aja jooksul probleem tekkida võis.

Ettevõte kannab riski ja vastutab

Ladustamisega tegeleval ettevõttel soovitame kindlasti sõlmida vähemalt vastutuskindlustus, mille puhul peab kindlustusandja täitma kindlustusvõtja asemel kohustuse hüvitada kahju, mille kindlustusvõtja on põhjustanud kolmandale isikule kas oma tegevuse või tegevusetuse kaudu. Ehk, kui tekibki olukord kus ettevõtte tegevuse tulemusena on hävinud/kaotsi läinud kliendi vara, siis saab abi kindlustusest.

Näiteks, Uus Maa kolimis- ja ladustamisteenused olid alati kindlustuskattega kaetud ning probleemide ilmnemisel saime olla kliendile toeks. Küll aga ei saa Uus Maa vastutada firma uue omaniku tegevuse osas, sest tema tegevuspõhimõtted võivad meie omadest erineda.

Ladustamisfirma peab olema samuti hoolas lepingu ning dokumentsatsiooniga, et võimalikult täpselt oleks kirjas ladustatud asjad ning nende väärtus. Vastasel juhul on raske ka kindlustusele tõestada, kui suures mahus on vara kadunud või hävinenud.

Suure lao puhul pole välistatud, et kaupa tõstetakse ümber ja seejärel antakse kliendile hoopis kellegi teise asjad, misjärel võib mõni pahatahtlik klient näha võimalust võõrast vara realiseerida. Ka laohooned, mis pakuvad kolimisfirmadele ladustamiseks allhanget, peaks kindlustuskatet omama, sest vaidluse puhul viivad jäljed tavaliselt ikka lattu, kus asju hoiti ning lao valdaja ei pääse vastutusest probleemi korral.
–
Kokkuvõtlikult on nii kliendil kui ka ettevõttel kauba ladustamisel omad kohustused ning ei tasu olla liigselt teist poolt usaldav. Mida täpsem on ladustamise leping, seda vähem on hiljem küsimusi ja vaidlusi. Kindlustus on samuti hädavajalik, kui asjad omavad erilist väärtust.

Ka lepingu kehtimise ajal ei tohiks eeldada, et osapooltel kohustused puuduvad. Tasub olla kursis kauba seisukorra ja ladustamistingimustega. Vaidluse tekkimisel peaks mõlemad osapooled näitama üles huvi probleemi lahendamiseks, eelkõige kohtuväliselt. Sealjuures on selge, et nõuded peavad olema dokumenteeritud ning esitatud seaduslikul alusel. Kui osapooled lahendust leida ei suuda, siis on alati oma õiguste kaitseks võimalus pöörduda kohtusse, kus eeldatavalt seatakse õiglus jalule.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC