Valmis Eesti maapõue kolmemõõtmeline mudel

Valminud on Eesti maapõue kolmemõõtmeline mudel, mis võimaldab huvilistel nii tavaarvutite kui ka nutitelefonide ja tahvelarvutite vahendusel virtuaalselt ning kolmemõõtmeliselt uurida meie maapõue ülesehitust.

Mudeli loomise eesmärk oli võtta kasutusse selline intuitiivne virtuaalne õppevahend, mille abil saab tutvustada Eesti geoloogilise ehituse põhijooni ja arengulugu, illustreerida geoloogilisi põhitermineid ja pakkuda mängulist avastamisrõõmu noorematele kasutajatele. (Vt http://www.gi.ee/geomudel/.)

See kõik aitab populariseerida maateadusi ning teadust ja tehnoloogiat üldisemalt ja toetada loodusainete riikliku õppekava õpetamist.

Mudeli loomisel on kasutatud Maa-ametist pärinevaid Eesti geoloogilise kaardi (mõõtkavas 1:50 000) aluspõhja geoloogia, aluspõhja reljeefi ja pinnakatte paksuse teemakaartide ning faktilise materjali (puuraukude, -kaevude, paljandite ja vaatluspunktide) andmeid, samuti 150 tugipuuraugu andmeid, mis katavad kogu Eesti.

Eesti maapõue lihtsustatud kolmemõõtmeline (3D) mudel valmis 2012. aasta teaduse populariseerimise raames Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituudi eestvõttel koostöös Teadus- ja Haridusministeeriumi, Maa-ameti ja AS-ga Nortal.

Rakendus on kõigile huvilistele veebis tasuta kättesaadav Chrome WebSotre’ist, iTunes’ist ja Google Play’st ning PC-de jaoks allalaetav Geoloogia Instituudi kodulehelt:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Nortal.GeoMudel2

https://chrome.google.com/webstore/search-apps/Geomudel

iPhone:

PC: http://www.gi.ee/geomudel/

Tarkvara on lubatud kõigil vabalt kasutada ja levitada viitega TTÜ Geoloogia Instituudile.

Maa-ametis on arendamisel ka detailsem Eesti maapõue 3D mudel. Detailsem mudel võimaldab lisaks maapõue kihilise ehituse vaatamisele geoloogilise kaardi andmebaasi pidevalt uute teadmistega täiendada. Mudeli koostamise eesmärk on geoloogilise kaardistamise kvaliteetsemaks ja efektiivsemaks muutmine.

Näiteks tekivad tänu uuele mudelile uued võimalused puuraukude asukoha planeerimisel ja maavarauuringute läbiviimisel. Maa-ameti uue 3D mudeli võimaluste katsetamine kaardistustööde juures peaks algama juba tänavu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

24 + = 26

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!