Vanad korterid maksvad Tallinnas uusehitiste hinda

  • Kinnisvaramull Tallinna korteriturul on jõudnud lõhkemise äärele
  • Lasnamäe korteri ruutmeetri eest võidakse küsida 10 000 krooni

Kinnisvaraspetsialistide hinnangul on Tallinna turg jõudnud kinnisvaramullini, kuna näiteks Lasnamäe korterite ruutmeetri maksumus läheneb uusehitiste omale.

“Lasnamäel ostetakse ühetoalisi kortereid, mille ruutmeeter maksab kümme tuhat krooni,” ütles ERI Kinnisvara analüütik Tõnu Toompark. “Seda hinda saab võrrelda uusehitistega, mille ruutmeeter maksab 12 000-14 000 krooni, Tallinnast väljas isegi 8000 krooni.”

“Inimesed ei mõtle asju korralikult läbi ega arvesta korterite eluea ning reaalsete kulutustega,” lausus Toompark. “Kinnisvaraturul on mull ja see puudutab eeskätt Tallinna nn mägede piirkondi.” Sama seisukohta on Eesti Päevalehele avaldanud ka teised kinnisvaraettevõtjad.

Toompark lisas, et samas tuleb Lasnamäe korterisse investeerida tunduvalt rohkem raha, kui on uusehitise kogumaksumus. Mustamäe ning Õismäe hinnatase on veelgi kõrgem.

Kriisist on vara rääkida. Toomparki sõnul ei saa siiski veel rääkida kinnisvarakriisist.

Äärmusliku stsenaariumi kohaselt võib mulli lõhkemine kaasa tuua hinnalanguse, mille tagajärjel hakkavad pangad klientidelt küsima lisatagatisi või realiseerima olemasolevaid. “Samas näitavad praegused märgid, et pangad on paindlikud ja tahavad laenu anda,” märkis Toompark.

Põhjamaad on kinnisvarakriisi läbi elanud. Möödunud aastal vajus kriisi ka Eesti eeskuju Iirimaa. Ühtäkki jäid tühjaks tootmishooned ja kontoripinnad. Alles möödunud aasta alguses polnud Dublini kinnisvaraturul praktiliselt ühtki vaba ruutmeetrit. Samuti kerkisid taevani üürid ja elamuhinnad, jättes Münchenist, Berliinist ja Frankfurdist mulje kui odavatest linnadest.

Hansapanga juht Indrek Neivelt ütles, et mullist Eesti kinnisvaraturul on veel vara rääkida. “Kiirele kasvule järgneb ikka mõningane langus.”

Kinnisvara on hingelähedane. “Erinevalt börsist on kinnisvara inimestele hingelähedane ja tegelikud väärtused paremini taibatavad, kuna kivi tuleb ikka vastu,” lausus Neivelt. “Samas on väga hea, et selliseid signaale tuleb, siis ei lähe nii enam edasi,” lisas ta.

Neivelt möönis, et analüütikud on eksinud, kuna ei näinud uute pindade nõudluse kasvu ette. “Pangad vaatavad ka seda mureliku näoga,” kinnitas ta.

“Loodan, et tegemist on siiski vaid drastiliste näidetega ja üldolukord nii hull ei ole,” ütles Neivelt.

Kinnisvaragrupi Uus Maa analüütik Ain Kivisaar märkis, et turul on pakkumist vähe.

“Uute korterite rajamine pole lihtne, kuna pangad on laenud vanadele pindadele välja andnud ja väga ei finantseeri uusi projekte. Nad ei hakka endale vastu töötama,” rääkis Kivisaar.

Samas kinnitas Kivisaar, et võimalikule kinnisvaramullile saab hinnanguid anda alles pärast selle lõhkemist. “Hetkel ei ole ma seda meelt, nagu oleks olukord hull,” ütles ta.

Artikli autor on Andres Eilart. Artikkel on avaldatud 12.03.2002 väljaandes Eesti Päevaleht – http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=198028

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine