Hiinlased otsivad „Targa linna“ idee arendamisel Eesti teadlastelt tuge

Tartu ÜlikoolTartu ülikooli külastas Shanghai ülikooli Smart City instituudi delegatsioon, mis pidas eestlaste tegevust linnastumise ja linnade arengu uurimisel eeskujuks. Üheskoos töötatakse välja linnaplaneerimise lahendusi, sotsiaalse innovatsiooni mudeleid ja sensorsüsteeme.

„Smart City“ ehk „Targa linna“ kontseptsioon on kogu maailmas kiiresti arenev uurimisvaldkond. „Tark linn on olulises osas seotud infotehnoloogia ja nn „suurte andmete“ kasutamisega kaasnevas elukorralduse muutmisel,“ rääkis Eesti teaduste akadeemia uurija-professor, Tartu ülikooli inimgeograafia ja regionaalplaneerimise õppetooli juures teadustööd tegev Rein Ahas.

Ahase sõnul on väikese ja kahaneva Eesti ja kiirelt kasvava Hiina teadlastele koostöö „Smart City“ uurimisel ja arendamisel kasulik ja huvitav, sest mõlemas riigis on linnastumine, linnade areng ja linnaplaneerimine oluline teema.

„Nii Eestis kui Hiinas on kasvavaid ja kahanevaid linnu, mõlemas ühiskonnas on kõrged ootused info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kasutamiseks linnaprobleemide lahendamisel ja elukvaliteedi tõstmiseks,“ loetles Ahas ühisjooni koostöö läbiviimiseks.

„Targa linna“ ja targa ühiskonna arendamise „tarkus“ seisneb suuresti ka sotsiaalteadustes – kuidas rakendada uusi tehnoloogiad, materjale ja andmeid elukvaliteedi tõstmiseks. „Selle arendamiseks on vaja teadmisi, poliitikaid, linnaplaneerimise lahendusi ja ärimudeleid,“ tõdes Ahas, lisades, et „Smart City“ on EL-i uue eelarveperioodi rahastusprioriteetide üks oluline kontseptsioon ning maailma juhtivate tehnoloogiafirmade prioriteetne valdkond sellel aastakümnendil.

Tartu ülikoolis toimunud kohtumisel arutasid Shanghai ülikooli Smart City instituudi ja TÜ geograafia osakonna mobiilsuslabori teadlased „Targa linna“ teemadel.

Shanghai ülikooli Smart City instituudi ja TÜ geograafia osakonna koostöö algas huvist mobiiltelefonidel põhinevate andmete, uuringute ja sensorsüsteemide vastu. „Täna on uurimisteemad ja valdkonnad laienenud, näiteks tegeleme koos linnaplaneerimise lahenduste väljatöötamisega, sotsiaalse innovatsiooni mudelite ja sensorsüsteemidega,“ rääkis Ahas.

Shanghai delegatsiooni juhtis prorektor professor Wanggen Wan. Käesoleval aastal töötab Tartus mobiilpositsioneerimise ja sotsiaalmeedia andmete analüüsiga Shanghai teadur Yifan Zhang. Sügisel tulevad Tartu ülikooli uurimistööd tegema veel üks teadur Shanghaist ja doktorant Tsingua ülikoolist.

Plaanis on täiendada ka ülikoolide koostööleppe punkte ja tegutseda koos Eesti aasia uuringute keskuse arendamisel.

Professor Rein Ahas on EL innovatsioonipartnerluse programmi „Smart Cities & Communities“ sherpa grupi liige.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC