Uuring Eesti korterelamutest

Huvitav, see projektipõhine elu. Juba mitmenda projekti otsa satun, milles osaleb TTÜ professor, mis on tehtud Soomes, mis käsitleb Eesti asju ja mis on kohe peale ilmumist (Soomes) ära unustatud, sest projekt otsas – rahad läbi – tegevus seis!

Asjast! Tegemist on täiesti asjaliku uuringuga, mis tõsi küll on tehtud juba 2005. aastal Siiski kehtivad paljud asjad praegugi. Kogu teksti siinkohal refereerima ei hakka. Kel huvi, see saab kogu uuringut lugeda allpool toodud lingilt. Mõned olulisemad punktid siiski:

Paneelelamute tehnilise seisukorra kohta langevad uuringu järeldused üldjoontes kokku viis aastat hiljem tehtud KredExi poolt tellitud nn. Paneelmajade uuringuga. See tähendab, et suurpaneelidest korterelamud vajavad renoveerimist nii või teisiti.

Renoveerimise hinnaskaala on üpris põhjalikult esitatud. Ühe ruutmeetri hind jääb vahemikku ca 1000 kuni ca 3000 krooni. Ise olen opereerinud numbriga 2000 kr/m² või viimasel ajal ka 120 €/m².

Väga hästi on lahti kirjutatud Eesti korterelamute elanike finantsiline võimekus. Siinjuures tasub ennatlike järelduste vältimiseks arvestada, et uuring on avaldatud 2005. aastal ja kasutab 2004. aasta andmeid. Näiteks eeldatakse, et täismahus renoveerimise korral vähenevad vee- ja küttekulud aastas 100 000 krooni (~6400€) võrra.

Tuletame meelde, et soojusenergia hind on selle aja jooksul tõusnud 2,35 korda, mis tähendab et samade meetmete puhul oleks sääst täna mitte 6400€ vaid lausa 15 000€ (~235 000EEK) kusjuures ehitustööde hind oluliselt tõusnud ei ole – töös kasutatakse alusena Soome hinnataset.

Teisisõnu tuleb järeldustesse finantsilisest võimekusest suhtuda reservatsioonidega ent olukord on sellele vaatamata tõsine.

Veel üks järeldus, millele olen ise viidanud dokumendis “Säästva Elamumajanduse ja Energeetika Programm – Tartu 2020″ – kogu olemasoleva elamufondi renoveerimiseks enne pöördumatute kahjustuste tekkimist või majade muutumist väljakannatamatult ebarentaabliks ei ole terves Eesti lihtsalt ehituse ressurssi. Puudu jääb paarkümmend aastat.

Igatahes – head lugemist! Teksti on alla 40 lehekülje.

“Eesti korterelamud. Paneelelamute remonttööd” , Soome Keskkonnaministeerium, 200

Artikli autor on Kalle Virkus
http://www.virkus.com/kalle/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

38 − 37 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!