1Partner: Pirital restaureeritakse legendaarne Lillepaviljon

1PartnerPirital algasid Eesti ühe tuntuima arhitektuuriteose, Valve Pormeistri poolt projekteeritud Lillepaviljoni restaureerimistööd 300-kohaliseks peo- ja üritustekohaks.

Hoone restaureerib 1Partner Ehitus, mille juhi Üllar Hinno sõnul on tegemist kaitsealuse arhitektuurimälestisega ning kõik taastatakse ajastutruult ning võimalikult palju originaaldetaile säilitades. „1960. aastal valminud Lillepaviljon oli omal ajal täiesti uue arhitektuuri teetähis, mida kajastati mitte ainult Nõukogude Liidus vaid ka Soome ja Rootsi erialastes väljaannetes. Vahepeal rääma jäänud klassik saab nüüd lisaks täielikule värskendusele ka silmale märkamatud moodsad tehnosüsteemid,“ lisas Hinno.

„Insenerina vaadates on hoone konstruktsioon siiani hästi säilinud ja olemuselt lihtsalt geniaalne. Paar õhulist punasest kärgtellisest posti mere pool, paar posti maja keskel ja sisehoovi pool põrandast katuseni klaasfassaadid. Ka tänastele inseneridele oleks sellise hoone rajamine väljakutse,“ ütles Hinno.

Üllar Hinno sõnul on kõige keerulisem ehitustehniliselt mahukama ja sügavama keldritaseme rajamine, kuhu tuleb esinduslik üle kolme meetri kõrguse laega fuajee. „Ajalool on omadus korduda, põhimõtteliselt rajame uuesti Lillepaviljoni teises etapis Valve Pormeistri enda projekti järgi rajatud maa-aluse osa,“ ütles Hinno.

„Restaureerimise juures on kõige huvitavam osa uurimistöödel vana maja avastamine – mis kihid välja tulevad. Üritame kunagiste arhitektide ja inseneride mõtetest aru saada. Lillepaviljonis tulid esmaste avamiste käigus välja plaaditud peatrepi alt originaalsed paekivist astmed,“ lisas Hinno.

Pirita tee 26 aadressil asuvale Lillepaviljonile rajati 1964. – 1966. aastatel juurdeehitusena kõrvale kohvik Tuljak ning kaks hoonet moodustavad omavahel ühtse arhitektuurse ansambli. Ka Tuljaku restaureeris 2015. aastal 1Partner Ehitus.

Lillepaviljoni krundil asetsevad tänini kunagiste näituste aegadest mitmed skulptuurid, millest neli on kaitse all.

Lillepaviljoni tööde tellija on OÜ Tannenrode. Hoone restaureerimisprojekti tegi Apex Arhitektuuribüroo ning sisearhitektuuri Meelis Pressi Arhitektuuribüroo. Hoone taastamistööd saavad valmis 2022. aasta lõpuks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC