Eesti Pank: Eesti hinnakasv on endiselt palju kiirem kui euroala oma

Eesti PankEesti tarbijate ostukorv kallines mais aastataguse ajaga võrreldes 3,1%, ent euroala inflatsioon oli samal ajal vaid 1,2%. Nii kaubad kui ka teenused kallinesid Eestis kiiremini kui euroalal.

Teisel poolaastal hinnatõus Eestis aeglustub ja selle aasta keskmiseks hinnakasvuks on oodata 2,3%. Aeglasemat hinnakasvu soosib lähikuudel odavam toornafta ja valitsuse plaan alkoholiaktsiisi langetada. Mootorikütus lähikuudel odavneb, sest toornafta hind langes maailmaturul juuni alguses 60 dollari lähedusse barreli eest. Teisel poolaastal peaks energia hinnakasv seetõttu järk-järgult aeglustuma.

Inflatsiooni võib pidurdada valitsuse plaan alandada alates juulist alkoholiaktsiisi. Selle mõjul aeglustuks inflatsioon nii 2019. kui ka 2020. aastal kuni 0,2 protsendipunkti võrra.

Tarbijate toidukorvi kallinemine on tänavu olnud vaoshoitud. Toiduhinnad, sh alkohol, kallinesid mais aastaga 3%. Hinnatõusust 2,2 protsendipunkti põhjustas see, et köögiviljad kallinesid ebasoodsa ilma tõttu 32%. Viimastel kuudel on maailmaturul tõusnud nii piima kui ka sealiha hind, ent seni pole see Euroopa siseturule veel tugevalt üle kandunud. Toidutoormete kallinemine võib tarbijahindadesse jõuda aasta lõpuks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

14 − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!