Juunis jätkus hinnalangus nõrga majandusaktiivsuse tõttu

Eesti PankTarbijahinnad langesid juunis aastaga 1%, kuid maiga võrreldes tõusis hinnatase 0,9%.

Suure osa kuisest hinnatõust põhjustas elektri kallinemine, panustades 0,5 protsendipunkti, ning eriolukorrast tingitud meetmete lõppemine. Elektri hind tõusis juunis järsult kõigis Baltimaades Leedu merekaabli rikke tagajärjel. Kodutarbijate elekter kallines piiratud ülekandevõimsuse tõttu kuuga 13%. Eestis on elektri hinnastatistika olnud väga heitlik seetõttu, et sest meie statistika ei võta arvesse Eesti Energia fikseeritud hinnaga elektrilepinguid, vaid arvestab üksnes elektri börsihindade muutusi.

Aastases võrdluses tõusid toiduainete hinnad, samal ajal kui energia, tarbekaubad ja teenused olid odavamad kui mullu. Toiduainete hulgas kallinesid enim puuviljad ja lihatooted. Samas on toidutoormete hinnad Euroopa Liidu siseturul viimastel kuudel mõnevõrra langenud ja see peaks lähikuudel kajastuma ka tarbijahindades.

Teenuste odavnemine jätkub seetõttu, et turismisektor on koroonaviiruse tõttu tugevalt kannatada saanud. Majutusteenused odavnesid aastaga ligi 30%, aeglustunud on ka hinnatõus restoranides ning lõppenud on puhkusepakettide varasem kiire kallinemine. Konjunktuuriinstituudi küsitluste põhjal on teenustesektori ettevõtete hinnangud pessimistlikud ja eeldatakse hinnalanguse jätkumist.

Valitsusepoolne tugev stiimul on majanduslangust pehmendanud ja vähendanud seega ka hinnalanguse ulatust. Jaemüük on pärast viimaste kuude suurt langust kiiresti taastunud. Üldine majandusaktiivsus taastub siiski visalt ja see pidurdab hinnakasvu kogu teisel poolaastal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 1 = 9

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC