Korterelamuid renoveeritakse ka Rootsis

Kui kellelegi tundub, et “lasnamäed” on ainult endise Nõukaliidu mure, siis ta eksib. Peaaegu samasuguseid maju ehitati peaaegu samasuguses mahus mujalgi.

Näiteks Rootsis teatakse 1960 kuni 1975 massiliselt ehitatud maju kui “Miljoniprojekti” – nimi tulenes sellest et kavas oli ehitada miljon uut korterit. Ehk siis mastaap palju suurem kui meil iganes olla võis.

Ja kui Rootsis on tuldud järeldusele, et nende majade aeg hakkab kiiresti otsa saama ja neid tuleks korralikult ja kompleksselt renoveerida enne kui vananemine kriitilise piiri ületab, siis meil käib olme tasemel ikka vaidlus selle üle, et soojustamisest on kasu ainult soojatootjatele.

Siin on paar suuremat (ja hulk väiksemaid) ähvardavat tõsiasja: Esiteks tõuseb sooja (energia) hind niikuinii, sõltumata sellest kas maju soojustatakse või mitte.

Teiseks hakkab hiljutise TTÜ-s tehtud uuringu kohaselt otsa lõppema olemasolevate paneelmajade fassaadide külmakindlus – külmumis-sulamistsüklite tulemusel on betoon korrodeerunud. Mida kaugemale siit edasi renoveerimist lükata, seda kallimaks see lõppkokkuvõttes läheb.

Siia juurde lisan ühe rootsi keelest tõlgitud jutu selle kohta, mida sealmaal renoveerimisest arvatakse ja soovitatakse.

KORTERELAMUTE RENOVEERMISE ROOTSI SOOVITUSED

Artikli autor on Kalle Virkus
http://www.virkus.com/kalle/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

4 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!