Marmel Kinnisvara: Plaanid oma kodu renoveerida?

Marmel KinnisvaraOma maakleriteekonnal olen tihti sattunud olukorda, kus kodu on omaniku poolt renoveeritud n-ö „enda jaoks“ ehk siis pole arvesse võetud tasuvusvõimalusi, loogilist eelarvet või sedagi, et võib tulla päev, kus mõeldakse kodu vahetamisele. Statistiliselt kolib inimene elu jooksul keskmiselt kaheksa korda. Keegi ei tea, mis elu tuua võib ja kui kiiresti üks või teine muutub. Kui oled mõtlemas oma kodu renoveerimisele või tead kedagi, kellel on sellised plaanid, siis see artikkel on just Sulle.

Enne haamri seina löömist tuleks oma tegevus põhjalikult läbi mõelda. Pole vahet, kas tegu on väga piiratud või rahaliste takistusteta eelarvega. Iga väiksemgi ebaefektiivne otsus võib sel hetkel, kui mõtted lähevad müügile, valusalt tagasi hammustada ja tavaliselt on selle halva uudise toojaks kinnisvaramaakler. Just viimase poole võiks pöörduda kõige esimesena enne renoveerimise otsuse langetamist. Professionaalselt maaklerit saab klient rohkem kasulikke soovitusi kui üheltki teiselt spetsialistlist just sellepärast, et meil on kõige terviklikum ülevaade kinnisvaraturu „suurest pildist“. Boonusena on meil teadmised ja kontaktid, kelle poole klienti suunata, et jõuda võimalikult efektiivselt parima tulemuseni, mis oleks tulevikus kinnisvaraturul edukalt realiseeritav. Teine boonus on loomulikult see, et nii on võimalik leida endale usaldusväärne koostööpartner, kelle kätesse julged iga kell oma vara usaldada ja keda ka teistele soovitada. Just see on suurimaks motivaatoriks ka maakleritele endile.

Pöördudes tagasi teema juurde, siis kust peaks ikkagi alustama? Iga investeeringu tasuvus on võimalik välja arvestada ROI (return of investment) ehk investeeringute tasuvuse meetodi järgi. Näiteks, kui Sa otsustad renoveerida köögi eelarvega 3000 € ja hindab, et Sinu kodu väärtus tõuseks sellega 5000 € võrra, siis oled Sa võitnud 2000 € ehk antud investeering on toonud sulle 66.67% kasumit. Samas võid otsustada, et soovid saada ilusaima vannitoa, mida Mustamäel eales nähtud on, kus end elupäevade lõpuni Rooma Keisri moodi leotada. Kui investeerida selleks 10 000 €, siis võib juhtuda, et kui ühel päeval ootamatult notari juures käsi kokku lüüakse, on nii mõnigi „null“ investeeringu lõpust kaduma läinud.

Oletame, et Sa elad 2-toalises 43m² suuruses korteris Mustamäel, mis on keskmises seisukorras. Vahetatud on tapeet, värvitud laed, ehk on isegi kümme aastat tagasi kööki uus mööbel pandud ja isegi vannituba on korralik. Sinu korter võib praeguse turuseisu korral väärt olla näiteks 67 000 – 69 000 €. Sellise korteri põhjalik renoveerimine võib endaga kaasa tuua viiekohalise numbri ja see tähendab, et hind, millega sooviksid selle müüa, on kinnisvaraturu hetkeolukorra lõikes kõrge. Arvestada ka kõiki muid väärtust tõstvaid või alandavaid tegureid nagu näiteks korrust, naabrust, seisukorda, ühistut ja konkurentsi kinnisvaraturul, siis peab endale ausalt selgeks tegema, kas tegu on ostjatele potentsiaalselt ahvatleva pakkumisega või mitte ja seda muidugi eelistatavalt enne tööde alustamist.

Vähem on rohkem. Suurimad kulutused toovad tihti rohkem kahju kui kasu. Kas tulevase omaniku arvates on vaja üldse terve köök välja vahetada või piisaks ka näiteks tööpindade ja kapiuste vahetamisest? Kas vannituppa on vaja suurt nurgavanni? Või oleks mõttekam paigaldada dušinurk ning jätta ruumi pesumasinale? Hea viis iseseisvalt oma kodu väärtuse tõstmiseks on selle turvalisemaks ja energiasäästlikumaks muutmine. Muud variandid võivad olla ideaalsed küll praeguse omaniku jaoks ent tihti on inimeste arvamused erinevad ka väiksemate detailide osas.

Kuidas me ka ei sooviks, ei ela me ideaalses maailmas ja enam kui tihti peame tegema teatud kompromisse. Vahet ei ole, kas plaanid renoveerimist ainult enda jaoks, oled saanud pärandi või ostnud korteri hea hinnaga majanduslanguse ajal, kindlasti on oluline konsulteerida kellegagi, kes tunneb kinnisvaramaailma läbi ja lõhki. Ka enda jaoks kodu korda tehes on võimalik teha see moodsalt hubaseks ja ilusaks, kuid kõige tähtsam on panna paika mõistlik kindlustamaks nii oma vara kui ka raha tuleviku suhtes. Nii on võimalik säästa raha, aega ja ka närve, seega võta minuga ühendust juba täna, et panna paika ideaalne plaan just Sinu kodu jaoks!

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC