Planeeri maja põhjalikult – säästad tulevikus

Koos saabuvate kevadilmadega hakkavad inimesed unistama oma majast. Tihtipeale tullakse arhitekti juurde arvamusega, et ehitamiseks piisab ainult eelprojektist. DTZ Kinnisvaraeksperdi projekteerija Liis Vavulski sõnul on eelprojekti alusel küll võimalik taotleda ehitusluba, aga mõttekam oleks enne ehitust teha ka põhjalik tööprojekt, tänu millele õnnestuks tulevikus säästa nii aega kui ka raha.

Ekslikult arvatakse, et kevadel teen projekti ja suvel alustan ehitusega. Tegelikkuses on tegemist palju pikema protsessiga. On väga tähtis pidada meeles mõningaid olulisi samme, ilma milleta ehitamiseks vajalikku ehitusluba ei väljastata.

ehitusplaanide tegemisel tuleks kõigepealt külastada kohalikku omavalitsusest ja järele uurida, kas antud piirkonnas on olemas kehtiv detailplaneering. Kui on olemas kehtiv detailplaneering, siis hoone projekteerimine toimub detailplaneeringus ettenähtud tingimustel. Selle puudumisel tuleks taotleda projekteerimistingimused, mis määravad milliseid hooneid ja mis tingimustel antud piirkonda saab ehitada.

Järgmiste sammudena tuleks mõelda milline arhitektuuristiil Teile kõige rohkem meeldib ja kes võiks olla projekteerijaks. Igal arhitektil on oma käekiri ja selleks, et koostöö oleks sujuv, tuleks kõigepealt vaadata erinevate projekteerijate loomingut. Kui sobiv arhitekt on leitud vajaksid läbimõtlemist nõudmised majale.

  • Kes hakkavad kasutama?
  • Kui suur peaks olema?
  • Milline peaks olema planeering?
  • Millisest materjalist ehitada?
  • Missugune peaks olema küttesüsteem?

Kindlasti peaks arhitektile rääkima oma elustiilist ning erivajadustest. Hästi läbimõeldud ja seletatud lähteülesanne annab kiirema ja parema lõpptulemuse.

Tihti soovivad inimesed teha asju võimalikult säästlikult ja kiirelt, kuid seda viga ei tohiks kindlasti teha ei projekteerimis- ega ehitusprotsessis. eluiga on pikk, seepärast on soovitatav kõik enne ehitamist korralikult läbi mõelda ja planeerida.

Projekteerimise käigus on võimalik katsetada erinevaid arhitektuurilisi lahendusi, planeeringuid, materjale ja tehnosüsteeme. Kuigi eelprojekti alusel on võimalik maja juba ehitada, soovitaksime kõigil teha ka põhi- ja tööprojekti.

Minnes kõige odavamat teed, jäävad erinevaid lahendused „läbi mängimata“ ning kahjuks jääb ka parim tulemus saavutamata. Kõik muudatused, mis tehakse peale projekteerimisstaadiumit toovad endaga kaasa suurenevad rahalised kulutused.

Võimalik, et juba eelnevalt kohaliku omavalitsusega kooskõlastatud vajab muutmist ja sellega seoses ka uusi kooskõlastusi. Iga muutus maksab nii aega, kui raha ja mida hiljem neid muudatusi teha, seda kallimaks need osutuvad.

Põhiprojektist on näha materjalide kogused, mille järgi saab erinevate ehitajate käest võtta hinnapakkumised. Kui võtta hinnapakkumised eelprojekti alusel, siis võib ehitamise käigus ilmneda ebameeldivaid üllatusi. Ehitaja võib hakata välja pakkuma lahendusi, mis oleks temale, kui ehitajale kasulikud, kuid kahjulikud maja kvaliteedi seisukohast.

Ehitaja ei ole arhitekt ja tema ei oska aimata, mida projekteerija on ühe või teise lahenduse juures mõelnud. Kuna eelprojekt ei määra ka täpseid materjale, mida ehitamisel kasutada, siis võib juhtuda, et soetatakse näiteks omaduste poolest kehvemad materjalid, kui arhitekt ette on näinud ja, seetõttu võib juhtuda, et hoone ei vasta teatud nõuetele.

Arhitektuurse lahendusega kooskõlas tuleks mõelda ka tehnosüsteemidele ja tellida ka neile eraldi projektid. Näiteks hilisem küttesüsteemi projekteerimine ja ehitamine võib olla väga keeruline või lausa võimatu. Vähem oluline ei ole ka see, et järjest kallineva energiahinna juures tuleb hoolikalt läbi mõelda kuidas hoone oleks võimalikult energiasäästlik.
Säästlikuma tuleviku nimel on soovitatav maja planeerimisel teha koostööd oma eriala professionaalidega.

Arhitektid oskavad välja tuua erinevad võimalused, nende plussid ja miinused ning leida just Teie elustiilile ja nõuetele vastavad lahendused. Kiirustades ja ise ehitades võib nii mõnigi asi odavam tulla, kuid selle hilisem parandamine võib osutuda väga kulukaks. Planeeri maja põhjalikult – säästad tulevikus.

Liis Vavulski
DTZ Kinnisvaraekspert projekteerija

Kätlin Kahju
DTZ Kinnisvaraekspert turundusjuht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

77 − = 74

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine