Rahandusministeerium: Palgakasv püsib kiire

RahandusministeeriumKeskmise palga kasvutempo jätkas kiirenemist, kuid palgakasv oli kooskõlas tootlikkuse arengutega. Inflatsiooni kiirenemise tõttu püsis palga ostujõu kasv eelmise kvartali kasvutempos. Majanduskasvu kiirenemine ja müügitulude suurenemine võimaldab ettevõtetel töötasusid tõsta varasemast kiiremas tempos.

Statistikaameti andmetel kasvas keskmine brutokuupalk 2017. aasta kolmandas kvartalis 7,4 protsenti ning brutotunnipalk 9,1 protsenti. Inflatsiooniga korrigeeritud palga kasv püsis eelmise kvartali tasemel 3,5 protsendi juures. Kuigi hõive kasv oli kiire, siis töötunnid töötaja kohta langesid teist kvartalit järjest, mistõttu jäi palgakulude kasv kolmandas kvartalis tõenäoliselt majanduskasvule alla ning palkade areng oli kooskõlas tootlikkuse arengutega.

Majanduskasvu kiirenemine ja müügitulu suurenemine võimaldab ettevõtetel töötasusid tõsta varasemast kiiremas tempos. Palgakasv on laiapõhjaline ning sektorite omavahelised erinevused on viimastel kvartalitel vähenenud. Suurematest tegevusharudest oli keskmisest kiirem palgakasv ehituses (11,8 protsenti) ning hulgi- ja jaekaubanduses (8 protsenti). Ehitussektor on madalseisust välja saanud ning töömahud on viimastel kvartalitel hüppeliselt suurenenud riigi investeeringute toel, mistõttu suurenevad seal kiiresti nii töötajate arv kui ka töötasu. Kaubanduse palgakasv püsib kiire tugeva sisetarbimise ning tööjõu nappuse tõttu. Suurima tegevusala ehk töötleva tööstuse palgakasv jäi majanduse keskmisele veidi alla, ulatudes 6,8 protsendini, mis on seotud tootmismahtude kasvu aeglustumisega. Palgad langesid ainult põllumajanduses, kus üle aasta kestnud kehva olukorra tõttu piiratakse kulude kasvu ning osa ettevõtteid on tegevuse lõpetanud.

Keskmise palga kasv püsib tõenäoliselt aasta lõpuni kiire, kuid peaks aeglustuma järgmisel aastal. Majanduse kasvutempo peaks lähikvartalites aeglustuma, samuti ei suurene järgmisel aastal riigi investeeringute maht senises tempos. Lisaks suurendab keskmise ja madalama palgaga töötajate netosissetulekuid maksuvaba tulu tõus 500 euroni kuus, mis vähendab survet brutopalga tõusuks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika