Riigi Kinnisvara: Jõgeva aretuskompleksi hoonete arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Molumba ideekavand

Riigi Kinnisvara / RKASMaaelu Teadmuskeskuse (METK) ehk varasema Eesti Taimekasvatuse Instituudi aretuskompleksi hoonete arhitektuurivõistlusele esitati 12 ideekavandit. Võitjaks valiti teos „VÄETIS“. Kõik konkursile esitatud tööd jäävad Jõgevale METKi vastavatud universaalhalli vaatamiseks maikuu lõpuni.

Riigi Kinnisvara AS-i ja Maaelu Teadmuskeskuse korraldatud arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida parim arhitektuurne ja kasutusfunktsioonile sobivaim lahendus Aretuskeskus II ja Aretuskompleksi hoonete rajamiseks Jõgeva alevikku aadressile Seemne tn 10A ja Muru tn 5. Võitja avalikustati täna, 18. aprillil METKi universaalhallis, kuhu arhitektuurivõistlusele esitatud 12 tööd jäävad näituse kujul vaatamiseks mai lõpuni.

I koht Molumba OÜ ideekavand „VÄETIS”.

Žürii valis võidutööks Molumba OÜ ideekavandi „VÄETIS”. Kavandi autorid on Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Priit Rannik. Žürii leidis, et „VÄETIS“ on kasutusfunktsioonile sobivaim ja linnaehituslikult parim ideekavand. Kavandatud ja olemasolevad hooned loovad tajutava maastikuarhitektuurse seose. Hoonete paigutus on rahulik, ratsionaalne ja järgib kujunenud ehitusjooni. Lisaks loob Aretuskeskus II kõrvale plaanitud küngas dialoogi olemasoleva Aretuskeskus I hoonega.

„Maaelu Teadmuskeskusel on hea meel, et oleme uute hoonete rajamisega jõudnud järgmisesse etappi. Nüüd on meil ettekujutus hoonete väljanägemisest ning saame loodetavasti varsti alustada Aretuskeskus II projekteerimisega,” ütles Maaelu Teadmuskeskuse direktor Andre Veskioja.

Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor ja arhitektuurivõistluse žürii esimees Mihkel Mäger rääkis: „Võidutöö puhul hindasime, et kavandatud hoonetes oleks võimalik luua sordiaretuse tööks vajalikud kaasaegsed ruumilahendused. Valisime võitjaks ideekavandi, kus aretuskompleksi töökeskkond on hästi jaotatud ühiskasutuses aladega, avalikud ruumid – saal, fuajee, aatrium – moodustavad toimiva terviku. Talveaia lahendus on hästi läbi mõeldud, sisehoov on hubane ning esinduslik klaasiga kaetud aatrium võimaldab luua meeldiva ja funktsionaalse töökeskkonna ning hea sisekliima.“

II koht DAGOpen OÜ ideekavand „PLANTIS”.

Teise koha sai DAGOpen OÜ ideekavand „PLANTIS”. Autorid Ahto Aasma, Saamuel Rammo, Anna Solts, Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru ja Allar Esko. Žürii sõnul oli lahendus arhitektuurivõistluse lakooniliseim ning hoonemahtudelt kompaktseim töö. Ruumijaotus on nii Aretuskeskus II kui ka Aretuskompleksi osas selge ja loogiline. Sümpaatne on ka ühiskasutavate ruumide lahendus – trepp, valgusavad vahelaes, siseviimistlus.

III koht Kauss Arhitektuur OÜ ideekavand „ADER“.

Kolmanda koha sai Kauss Arhitektuur OÜ ideekavand „ADER“. Autorid Kristiina Aasvee, Allan Pilter, Joanna Lättemägi, Lauri Eltermaa, Anna Grete Konsap, Teele Kapsta ja Kaur Talpsep. Žürii meelest seostus lahenduse arhitektuurikeel 70-ndate aastate Eesti maa-arhitektuuriga. Ažuursed, heledates toonides sirmide rütm tekitas meeldivad sopistused ja varjualused hoonete välisperimeetris, jättes kerge paviljonliku mulje.

Ergutuspreemia Salto OÜ ideekavand „VILJAKAS POOLKUU”.

Žürii otsustas ergutuspreemia määrata Salto OÜ ideekavandile „VILJAKAS POOLKUU”. Autorid Ralf Lõoke, Maarja Kask ja Martin McLean. Kavandi arhitektuurne ja linnaehituslik lahendus on soliidne ja mõjub sümpaatsena. Žürii rõhutas eraldi kavandi väga hästi läbimõeldud asendiplaanilist lahendust.

Seemne tn 10A ehk aretuskeskuse II hoones hakatakse tegelema agrotehnoloogia, tootearenduse, köögivilja kasvatuse ja heintaimede kasvatuse aretuse ning arendamisega. Uue hoone ehitamine ja sisustamine on oluline aastakümnete pikkuse sordiaretustöö edukaks jätkamiseks.

Muru tn 5 aretuskompleksi hoone rekonstrueerimisega seotakse METKi tööruumid Jõgeval kokku ühte hoonesse. Hoonest saab tulevikus Maaelu Teadmuskeskuse Jõgeva peahoone, kus asetsevad kasvuhooned, kartulihoidlad, kartuli- ja köögiviljaseemnekasvatuse laborid, teadurite tööruumid ja suurem saal temaatiliste konverentside pidamiseks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?