Statistikaamet: Tööstustoodang pööras septembris langusesse

Statistikaamet / Statistics EstoniaStatistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted septembris püsivhindades 7,5% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang suurenes kolmest sektorist ainult ühes – energeetikas 3,5%, kuid langes töötlevas tööstuses 7,6% ning mäetööstuses 27,1%.

Statistikaameti analüütik Helle Bunderi sõnul kahanes septembris tööstustoodangu maht1 rohkem kui pooltel töötleva tööstuse tegevusaladel. „Kasvu näitasid suurema osatähtsusega tegevusaladest ainult elektroonikatööstus ja paar masinatööstuse tegevusala, täpsemalt elektroonikaseadmete (18,1%), mootorsõidukite, haagiste ja poolhaagiste tootmine (11,3%) ning masinate ja seadmete remont (14,2%),“ selgitas Bunder. Suurema osatähtsusega tegevusaladest langes puidutöötlemise (17,5%), metalltoodete (18,0%), elektriseadmete (3,7%) ja toiduainete (3,1%) tootmine.

Võrreldes 2021. aasta septembriga kasvas töötlevas tööstuses tööstustoodangu müük2 2022. aasta septembris kalendaarselt korrigeeritud andmetel jooksevhindades 9,0%. Toodangu müük ekspordiks kasvas 9,7% ning müük siseturule 8,0%.

Töötleva tööstuse toodangust 67,7% müüdi välisturule.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel vähenesid septembri mahud võrreldes augustiga tööstuses kokku 3,5% ning töötlevas tööstuses 1,5%.

Energeetikavaldkonnas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes 2021. aasta septembriga 22,1%, soojuse tootmine vähenes 16,8%.

1Tööstustoodangu mahuindeks – indeks, mis näitab toodetud tööstustoodangu mahu muutust püsivhindades võrreldes baasperioodiga. Toodangu arvutamiseks püsivhindadesse kasutatakse tootjahinnaindeksit.

2 Tööstustoodangu müügiindeks – indeks, mis näitab müüdud tööstustoodangu maksumuse muutust jooksevhindades võrreldes baasperioodiga.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?