Tallinn: Tallinna restaureerimistoetuste taotlusvoor tõi rekordilise huvi

TallinnSel kevadel eraldas Tallinn restaureerimistoetusteks 700 000 eurot 35 taotlejale. Toetuse maksimaalne suurus oli 35 000 eurot, mille said kuus objekti.

Valdkonna eest vastutav abilinnapea Madle Lippus märkis, et eraomanike huvi toetuse kasutamise vastu on aasta-aastalt kasvanud, mida näitab ka suurenenud taotluste arv. „Võrreldes eelmise aastaga oli nõuetele vastavaid taotlusi üle 40 protsendi rohkem kui mullu. Ka linnaeelarves eraldatud toetuste summa on järjest suurenenud ning sel aastal ulatub see rekordiliselt 750 000 euroni.“

Kokku laekus 138 nõuetele vastavat taotlust kogusummas ligi 2,73 miljonit eurot, millest toetust eraldati 35 objektile. Toetust said kuus vanalinna hoonet, üheksa mälestist väljaspool vanalinna ja 20 miljööväärtuslikus piirkonnas asuvat hoonet. Maksimaalse toetussumma (35 000 eurot) said sel aastal kuus objekti, kümnele objektile määrati 30 000 euro suurune toetus. Väikseim eraldatud toetus oli 1500 eurot.

Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Carolin Pihlap täpsustas, et tänavu oli erakordselt palju taotlusi katusetöödeks – kokku 41. „Katuse restaureerimine on hoone säilimise seisukohalt üks olulisemaid töid. Näiteks sai katuse restaureerimiseks toetust vanalinnas asuv Pikk tänav 43 hoone. Dendrokronoloogiline uuring näitas, et katusekonstruktsioonides kasutatud männid on raiutud juba 15. sajandi alguses. Sellise ajaloolise katuse säilitamine annab olulise panuse Tallinna vanalinna autentsuse hoidmisele,“ ütles Pihlap.

Enne kevadist taotlusvooru korraldati huvilistele infotund, kus tutvustati toetuse taotlemise tingimusi ja protsessi. Infotundi sai jälgida ja küsimusi esitada ka Facebooki otseülekande vahendusel.

Restaureerimistoetuste eesmärk on toetada kaitsealuste ehitiste omanikke ehitiste ja nende detailide restaureerimisel ning taastamisel, et säilitada Tallinna ajastutruu miljöö, arhitektuur ja materjalikasutus. Toetust saab taotleda mälestiste, muinsuskaitsealal ja miljööväärtuslikel hoonestusaladel asuvate ehitiste ning planeeringutega määratud väärtuslike hoonete restaureerimiseks.

2025. aastaks on restaureerimistoetusteks planeeritud 750 000 eurot. Osa sellest summast jäeti teiseks poolaastaks reservi. Toetuse maksimaalne määr on kuni 75% restaureerimistöö maksumusest ning toetuse suurim võimalik summa ühe objekti kohta on 35 000 eurot. Toetust saab taotleda töödele, mida pole alustatud enne taotluse esitamist ja mis lõpetatakse hiljemalt käesoleva aasta 30. novembriks. Täiendavat infot leiab restaureerimistoetuse veebilehelt.