Tartu kultuurikeskus Siuru asus taotlema ehitusluba. Hoone projekteerijad laadisid ehitusregistrisse üles hoone eelprojekti, et Tartu linn saaks hakata ehitusluba menetlema.
Tartu Linnavolikogu kehtestas 19. juunil Siuru detailplaneeringu (Uueturu 1 krundi ja lähiala detailplaneering), mille järel saab hakata ehitusluba taotlema.
Siuru juhi Aavo Koka sõnul jälgisid Siuru meeskond ja arhitektid hoolega detailplaneeringu protsessi ning võtsid kogu aeg arvesse selle käigus tehtud ettepanekuid ja seatud nõudeid. See võimaldas alustada hoone projekteerimist varakult ning nii oli võimalik asuda ehitusluba taotlema vaid paar nädalat pärast detailplaneeringu kehtestamist.
Lisaks Siuru peaprojekteerijale 3+1 Arhitektidele ning KINO maastikuarhitektidele on Siuru projekteerimisse kaasatud veel palju erinevaid firmasid, kellest igaüks lahendab mõnda spetsiifilist teemat või hoone eriosa. Lisaks on nii projekteerijatel kui ka Siuru tiimil abiks palju eksperte, kes on aidanud täpsustada projekti lahendusi. Näiteks kinosaalide geomeetria, koristuskeskuste varustus, maa-aluse parkimise korraldus, näitusesaalide erivalgustus, restoranide köögitehnika vajadus jne.
Aavo Kokk tõstab esile kõikide kaasatud inimeste professionaalsust. „Lust on tegutseda, kui laua ümber on inimesed, kes tunnevad teemat. Siuru maja on keeruline – kokku on vaja ju näiteks sobitada vaikne raamatukoguala ja kontserdisaalid, kus pillid hüüavad sageli üsna valjult, ning mida kõike muud veel. Oleme palju vaielnud, aga need on olnud kvaliteetvaidlused, mis teevad Siuru paremaks. Ülim tänu kõigile!“
Hoone kaks peamist kasutajat on Tartu linnaraamatukogu ja Tartu kunstimuuseum, kes saavad uues hoones kaasaegsed tingimused ja võimaluse oma tegevust laiendada. Raamatukogu saab panna suurema osa raamatuid avariiulitele ning pakkuda erinevaid tegevusi ja haridusprogramme eri vanusegruppidele, eelkõige lastele ja noortele. Kunstimuuseum saab tuua hoidlatest välja suure osa väärtuslikust kunstikogust ja koostada püsinäituse, milleks praegustes ruumides ruumi ei ole. Ka kunstimuuseumis avanevad paremad võimalused haridusprogrammideks.
Lisaks raamatukogule ja kunstimuuseumile tulevad Siurusse kaks sündmussaali (800 istekohaga ja 160 istekohaga), kahe saaliga väärtfilmikino, katuseterrass-välikino, raamatupood, lektoorium avalike ürituste jaoks, toidukohad, turismiinfopunkt, ERR-i Tartu stuudio jmt. Hoone alla tuleb ka 200 kohaga autoparkla ning ruumikas rattaparkla. Koos kultuurikeskusega rajatakse maa alla varjend.
Uue ilme saab ka hoonet ümbritsev väliruum. Siuru hoone ja Poe tänava vaheline pargiala muutub senisest elurikkamaks. Sinna tuleb ka uus ja põnevate atraktsioonidega mänguväljak, mis hakkab asuma ajaloolise Kauba tänava asukohas. Olemasolev mänguväljak leiab uue asukoha Uueturu pargis. Vabaduse puiestee muutub sõidukitele kitsamaks ja saab juurde haljastust. Siuru hoonet ja Emajõge hakkab siduma 40 meetri laiune Siuru väljak, mis lõppeb jõeni laskuvate astmetega.
Tartu turuhoone esine ala kujundatakse riskasutatavaks platsiks, kus saab olema oluliselt rohkem ruumi jalakäijatele, kuid seal on võimalik ka parkida. Uueturu tänavalt kaob parkimine ja sinna rajatakse ramp, mille kaudu saab sõita nii kultuurikeskuse Siuru kui ka Tartu kaubamaja maa-alustesse parklatesse. Seejuures kohandatakse Uueturu tänav ümber nii, et Vanemuise tänavalt saavad jalakäijad ja ratturid liikuda otse turuhoone ja jõepromenaadini.
Käimas on ka hoone ja selle välialade põhiprojekti koostamine. Põhiprojekt valmib 2026. aasta esimeses pooles ja seejärel kuulutatakse välja ehitushange.