Välistegurite mõjul hinnalangus jätkub

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel langesid hinnad jaanuaris eelmise kuuga võrreldes 0,1 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus hinnalangus 0,6 protsendini. Euroalas kiirenes aastane hinnatõus esialgsetel andmetel jaanuaris 0,4 protsendini.

Välisturgudel jätkuva toorainete odavnemise mõjul on hinnad meil jätkuvalt languses. Nafta on võrreldes 2014. aasta suvel saavutatud kõrgtasemega tänaseks ligi neli korda odavam. Lisaks on arenevate turgude nõudluse vähenemise tõttu ka toiduhindade langus jätkunud. Aastataguse väga madala võrdlusbaasi tõttu on mootorikütuste hinnalangus mõnevõrra pidurdunud. Samas jätkub teiste energiatoodete – nagu kaugkütte ja gaasi – kiire odavnemine. Viimased kaks aastat toimunud elektri odavnemine sai külmast jaanuarist põhjustatud börsihinna tõusu tõttu läbi.

Toiduainete hinnad on kerges languses piima- ja lihatoodete odavnemise mõjul, osaliselt tasandab seda aiasaaduste kallinemine. Teenuste hinnatõus pidurdus jaanuaris peamiselt madalast kütusehinnast põhjustatud transporditeenuste odavnemise tõttu. Võrdluseks olid laevapiletid pea viiendiku võrra odavamad kui aasta tagasi.

Veebruarist lisanduvad küll alkoholi ja mootorikütuse aktsiisitõusud ning lisaks hoiab jätkuvalt kiire palgakasv teenuste hindu tõusutrendil. Siiski kaaluvad väga madalad toorainete hinnad järgnevatel kuudel need mõjud üle ning hindade tõusule pöördumine on edasi lükkunud.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC