Ajaloorubriik: Eesti oma relvatehase lugu

Kalamaja asumi põnevas militaarajaloos on ka relvatehase peatükk.

Kalamaja piirl asuva Arsenali eelkäijaks on 1910. aastal Erika 4 asutatud elektromehaanika tehas, mis toimis Vene Admiraliteedi arsenalina.

Aastatel 1920-1940 kandis relvatehas nime Varustuse Valitsuse Ühendatud Töökoda ja allus otse sõjaministeeriumile. Tehas hoidis korras ja arendas Eesti olemasolevat relvastust, valmistas püstolkuulipildujaid, täpsuspüsse, soomusautosid, käsigranaate, gaasimaske, tankitõrjemiine, suurtükilasemoona, optilisi vahendeid, padruneid ja relvade osi.

Teise maailmasõja eel moderniseeriti arsenali sisseseade põhjalikult. Eesmärgiks oli toota aastas 20 miljonit püssipadrunit ja 270 000 mürsku.
Töölisi oli tehases 1939. aastal kokku 460.

1941. aasta augustis viidi tehase moodsamad seadmed ja arhiiv Venemaale. Pärast sõda asus hoonetes nõukogude meresuurtükiväe arsenal nr 3. See tegeles peamiselt laeva- ja rannasuurtükkide, hiljem ka rakettide ning relvade optika- ja elektrooniakseadmete hoolduse ning remondiga.

Tänapäeval tegutseb vanas tehases AS E-Arsenal, mis täidab kaitseväe tellimusi. Samal ajal on aga Arsenali piirkond saamas uut funktsiooni.

Koostamisel on korraga kaks planeeringut. Linnaplaneerimisameti poolt heakskiidu saanud esialgne visioon näeb ette Erika ja Tööstuse tänava nurgal asuvate vanade Aresenali tööstushoonete rekonstrueerimise ärihooneks koos suure ühekorruselise juurdeehitusega. Pinda oleks uues ärikeskuses 3600 ruutmeetrit.

Kinnistul on ruumi tulevikus ka kortermajade ehitamiseks. Kõrvalkinnistu, Erika 4a detailplaneeringu eskiis näeb aga ette, et sealne vana tellistest veetorn saab klaasist ülemise osa ja ehitatakse üheksa korrusega elamuks. Veetorni külge ja kõrvale ehitatakse lisaks kaks uut kortermaja.

Uhked tellistest vanad kortermajad Erika ja Kopli tänava ristil Arsenali ala kõrval on aga pärit Esimese maailmasõja eelsest ajast ning olid algselt mõeldud Peeter Suure merekindluse üleajateenijate linnakuks.


Fotol Arsenali peahoone Erika tänava ääres.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2022 Kinnisvara hindamise ABC