Ajaloorubriik: Kompasna tules

Keset Tallinna laiuv ajalooline Kompasna asum sai nõukogude võimsas õhurünnakus 9. märtsil 1944 suuri purustusi.

Viru hotellist Pronksi tänavani ulatuv asum oli toona hoonestatud peamiselt vanade, 19. sajandi teises pooles ehitatud puitmajadega. Kompassi ei saanud pommidega väga pihta, kuid tekkinud paar tulekahju haarasid järjest üha uusi puust hooneid. Ühel hetkel oli suurem osa asumist leekides.

Põles Tartu maantee algus tänase Tallinna kaubamaja B-korpuse kohal, samuti Gonsiori tänava vana kitsas trass, mis kulges toona nüüdse Tammsaare pargi juurest läbi Viru keskuse ja Tallinki hotelli Kompassi väljakuni. Hävis suur hulk maju Maneeźi ja Reimani tänavas. Kergemaid purustusi sai ka Kannikese poe kohal asunud Kuremäe kloostri uhke abiklooster.

Kokku hävis märtsipommitamises umbes pool Kompassi asumi hoonestusest.
Enamvähem tervilikult säilis vanast Kompasnast vaid Pronksi, Kesk-Kompassi ja Väike-Kompassi tänava Raua tänava poolne osa.

Selle piirkonna vana keeruka tänavavõrgu lõhkus lõplikult Pronksi tänavale uue ja laiema trassi rajamine 1960. aastatel. 1970. aastate lõpus lammutati rida vanu puumaju, et teha ruumi Pronksi ja Raua tänava äärde kerkinud uutele hoonetele.

Sõja elas üle ka Tartu maantee ääres asunud kunstiakadeemia vana hoone, mis asus hiljuti lammutatud uuema õppehoone sees. Samuti säilisid majad Tartu maantee´ääres alates kunstiakadeemia hoonest.

Üksikuid maju veel muljagi. Täna on neist enamus linnapildist kadunud. Ka Narva maantee ääres pääsenud vanad puumajad lammutati järkjärgult pärast sõda.

Valdav osa Kompassi asumi uushoonestusest ehitati 1950. aastatel. Selleks ajaks oli linnapildist juba kadunud veel märtsipommitamise ajal nüüdse Tallinna kaubamaja A-korpuse ja Viru keskuse kohal laiunud Kalevi aia staadion.

Kuremäe abiklooster õhiti 1960. aastal. 1970. aastate keskpaigas kerkis Laikmaa tänava äärde vana kolmekorruselise tellistest hoone asemele teenindusmaja, nüüdne Tallinki hotell. Täna on alles veel mõned üksikud, valdavalt kivist vanad Kompasna majad, neist mõned asuvad uute hoonete vahel sisehoovides.

kompasna-vare
Fotol: Kompasna varemete koristamine Narva maantee ääres Maneeźi täna ristil. Vaade Kadrioru suunas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

3 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.10.2021 Kasutusluba ja selle taotlemine