Asula turvalisusele peab mõtlema juba planeerimise faasis

Täna, 19. veebruaril otsitakse Politsei- ja Piirivalveameti eestvedamisel korraldatud konverentsil võimalusi, kuidas läbi linnaplaneerimise suurendada inimeste turvalisust ning hoida ära kuritegusid.

Rahvusvaheline konverents on avaürituseks pikemale projektile, millega soovitakse suurendada turvalisuse ning riskide maandamise võtmes mõtlemist asulate ja elamukvartalite planeerimisel nii Eestis kui ka lähiriikides. Praegu ei ole turvalise planeerimise põhimõtteid Eestis veel eriti laialdaselt kasutatud.

Konverentsi moderaatori Ida prefektuuri korrakaitsebüroo juhi Veiko Randlaine sõnul aitab hoonete, inimeste liikumisteede ja avaliku ruumi läbimõeldud luua nii turvalisust kui ka turvatunnet. „Võimalikke ohukohti tuleb märgata ning riskid maandada juba detailplaneeringu koostamise faasis ning heade lahenduste leidmine nõuab politseinikelt põhjalikke teadmisi ning koostööd kohaliku omavalitsusega,“ rääkis Randlaine.

Inimeste turvatunnet mõjutavad näiteks pimedad ja kitsad tänavasopid ning halvasti valgustatud sissekäigud. Graffitid ja räämas tänavalõigud võivad anda vandaalidele signaali, et piirkonnas puudub järelevalve ning korrarikkumisi on hõlpsam toime panna.

Halvasti planeeritud teedevõrk võib tuua kaasa pidevaid kõrvalekaldeid kehtivast liikluskorraldusest. Samuti soosivad näiteks pikad sirged teelõigud elamurajoonides jalakäijatele ohtlikke kiiruseületamisi. Neid ohte annab läbimõeldud planeerimise kaudu maandada või täielikult ära hoida.

Konverentsil räägitakse turvalise planeerimise peamistest põhimõtetest ning nende tulemustest, headest näidetest erinevates riikides ning praegustest praktikatest projekti osalejariikides Eestis, Soomes, Lätis ja Leedus. Samuti tutvustatakse täpsemalt projekti eesmärke, tegevusi, ajakava jmt.

Kuulajateks on peamiselt politseinikud partnerriikidest, lisaks esindajad Justiitsministeeriumist, Siseministeeriumist, Harju Maavalitsusest, Sisekaitseakadeemiast, Eesti Linnade Liidust, Eesti Naabrivalvest ning NGO Pro-Police Latviast.

Konverents toimub täna, 19. veebruaril kella 9-13 Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses.

Projekti kaasrahastab Euroopa Liidu Komisjon Euroopa Liidu kuritegevuse ennetamise ja kuritegevuse vastu võitlemise programmist.

Lugupeetud ajakirjanikud! Soovi korral on võimalik konverentsiruumides intervjuuks kohtuda ka välisekspertide Tampere Tehnikaülikooli professor Panu Lehtovuori ja Hollandi kriminaalpreventsiooni ja kriminaalanalüüsi uuringute- ja konsultatsioonifirma DSP-groep kaasomaniku Paul van Soomereniga.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC