Eesti Päevaleht: Aprill oli kinnisvaraturul anomaalne kuu

Aprillis tehti 5440 kinnisvaratehingut viie miljardi krooni väärtuses, seevastu mais kukkus tehingute arv maa-ameti esialgsetel andmetel viiendiku võrra, tagasi seega märtsi-veebruari tasemele.

Aprilli kannatas isegi võrrelda ka eelmise aasta aprilliga, mil kinnisvara hinnamull oli kohe-kohe lõhkemas. Tehingute arv oli eelmise aasta aprillis 5881 ning nende koguväärtus ulatus 5,88 miljardi kroonini.

“Aprilli tõus oli ka minule pisut üllatav,” ütles kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark arileht.ee-le. “Ega ei oskagi seda millegi muuga põhjendada, et lihtsalt juhuse tahtel sattus samasse kuusse palju tehinguid.”

Aprilli tõusu üheks selgituseks võib Toompargi sõnul olla ka sesoonne tegur – kevadeti ostetakse-müüakse alati rohkem kinnisvara kui talvel või suvel. Teine sesoonne elavnemine on turul sügiseti.

Selle aasta mais tehti kinnisvaraga 4252 tehingut koguväärtuses 3,42 miljardit krooni. Eelmise aasta mais tehti 5889 tehingut koguväärtuses 6,18 miljardit krooni. Aasta jooksul on tehingute arv kahanenud seega 28 protsenti ning koguväärtus 45%.

Toomparki sõnul on mai andmeid veel vara lukku lüüa. “Küll võib tõenäoliselt usaldada keskmise hinna näitajaid,” lisas ta.

Selle aasta esimese viie kuuga on maa-ameti andmetel tehtud 22 600 tehingut koguväärtuses 19,22 miljardit krooni. Eelmisel aastal sõlmiti sama perioodi jooksul 28 690 tehingut ning nende koguväärtus oli 30,56 miljardit krooni.

Harjumaal ning sealhulgas Tallinnas sõlmiti eelmisel aastal viie esimese kuuga 66% kõigist tehingutest, sel aastal 63%.

Artikli autor on Riina Kallas, artikkel ilmus 05/06/2008 väljaandes Eesti Päevaleht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC