Eesti Pank: 2018. aasta veebruaris oli jooksevkonto ülejääk väiksem kui aasta tagasi

Eesti PankKiirhinnangu1 põhjal oli maksebilansi jooksevkonto 2018. aasta veebruaris 18 miljoni euroga plussis. Kaupade ja teenuste konto ülejääk vähenes aastaga 65 miljoni euroni. Kaubaeksport kasvas 4% ja - 11%. Kaubaimpordi kiirema kasvu tõttu suurenes kaupade konto puudujääk 2017. aasta veebruariga võrreldes 67 miljoni euro võrra ja oli 74 miljonit eurot. Teenuste kasv on endiselt kiire: suurenes 12% ja import 11%. Teenuste konto ülejääk kasvas aastaga 17 miljoni euro võrra ja ulatus 140 miljoni euroni. Investeerimistulude ja jooksevülekannete ehk esmase ja teisese netoväljavool kokku suurenes aastaga 12 miljoni euro võrra, 48 miljoni euroni.

Jooksev- ja kapitalikonto kokku olid 50 miljoni euro suuruses ülejäägis. See tähendab, et majandus oli muu maailma suhtes endiselt netolaenuandja ehk riigi majandussektorid paigutasid välismaale rohkem finantsvarasid, kui sealt kaasasid.

180413 2018. aasta veebruaris oli jooksevkonto ülejääk väiksem kui aasta tagasi

1 Kui kvartali maksebilanss koostatakse esindusliku kombineeritud algallikate süsteemi põhjal (sh äriühingute küsitlused), siis kuu maksebilanss koostatakse märksa väiksema andmebaasi alusel. Kuigi aruandekuu kohta kasutatakse võimalikult palju olemasolevat teavet (rahvusvaheliste maksete aruanded ja administratiivsed andmeallikad), on hinnangute osa suur. Kuu maksebilanssi nimetatakse seetõttu kiirhinnanguks. Pärast kvartali maksebilansi koostamist korrigeeritakse ka kuu maksebilanssi. Vaata maksebilansi kiirhinnangu koostamise põhimõtteid täpsemalt siit: http://statistika.eestipank.ee/failid/mbo/kiir_mb.html.

avaldab maksebilansi kiirhinnangu kord kuus üle-eelmise kuu kohta. 2018. aasta esimese kvartali maksebilansi avaldab 7. juunil 2018.

Statistikateade antakse välja koos Panga statistikaandmete avaldamisega. Teade on majanduspoliitilistest avaldustest sõltumatu ja esitatakse nendest eraldi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 16 = 20

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine