Eesti Puitmajaliit tähistab täna oma viieteistkümnendat edukat tegutsemisaastat

Eesti PuitmajaliitViisteist aastat tagasi otsustasid 17 Eesti puitmajatootjat koonduda ühisesse erialaliitu. Tänasel päeval koondab Puitmajaliit Eesti edumeelsemaid ettevõtteid, olles arvestatav tugi oma liikmetele, tugev partner huvigruppidele ning riigiasutustele.

Eesti Puitmajaliit loodi algselt eesmärgiga taotleda ehituslube Saksamaal, kui tolle aja suurimal sihtturul hakati piirama ehituslubade väljastamist. Kui Eesti sai Euroopa Liidu liikmeks kadus vajadus seniseks tegevuseks ja aastaid oli liidu peamine roll kvalifitseeritud tööjõu ettevalmistamine läbi palkmajaehitaja kutsete omistamise. Lisaks tegeleti palkmajadele ühtsete kvaliteedinõuete väljatöötamise ning Euroopa tehnilise tunnustuse alusdokumentide tundmaõppimise ja tõlkimisega.

Aastatega on liidu ettevõtmised kasvanud sisuliseks ja sihipäraseks ühistegevuseks.

“Üheskoos tegutsedes oleme nähtavamad ja tugevamad,” nimetab Elari Kivisoo, Valgamaal palkmaju tootva ettevõtte AS tegevjuht. Kivisoo, kes aastaid töötas Eesti Puitmajaklastri projektijuhina, näeb koordineeritud ühistegevuses kasu kõigile osapooltele. Ehkki omavahel ollakse konkurendid, on ehitusmahud nii suured, et koostöö tegemisest tõuseb tulu. “2009. aastal seatud suurem eesmärk – olla Euroopas juhtiv puitmajade eksportöör – on tänaseks realiseerunud ja ka liidul on selles oma roll,“ ütleb Kivisoo ja lisab, et käes on aeg uued sihid paika panna.

Kahe viimase aasta võrdluses kasvas puitmajade ekspordimaht 7,9% ehk 187,5 miljonilt eurolt 2012. aastal 202,4 miljoni euroni 2013. aastal. Absoluutnumbrite alusel tõusis Eesti aastal 2013 suurimaks puitmajade eksportijaks Euroopas.

“Meie visioon on olla mujal maailmas tuntud ja hinnatud, seda nii tootjatena kui liiduna,” kommenteerib Sven Mats, Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimees. “Võib öelda, et see nii ka on. 15 aastaga on liit muutunud kui kvaliteedimärgiks, mis laieneb kõikidele liikmesettevõtetele.“

Eesti Puitmajaliit tähistab oma 15.aastapäeva ülehomme, 20.mail Eesti Vabaõhumuuseumis seminariga “Kust tuleb ja kuhu läheb Eesti Puitmaja.” Samal päeval avatakse Vabaõhumuuseumis Puitmajaliidu näitus “Eesti puitmaja ­– sajanditepikkune kogemus.” jääb avatuks hooajal lõpuni.

Eesti Puitmajaliit on asutatud 17 puitmaju tootva ettevõtte poolt 20. mail 1999.a. Käesoleval hetkel kuulub liitu 34 ettevõtet. Eesti Puitmajaliidu liikmete müügitulu ja töötajate arv moodustab ligikaudu 50% kogu kohaliku sektori vastavatest näitajatest.

Kokkupandavaid puitmaju hakati Eestis tööstuslikult tootma 1950. aastatel metsamajandite tootmisbaasides, neid tehti nii freespalgist kui ka kilpelementidest. Tänaseks on puitmajade tootmine arenenud eraldi tööstusharuks, kus tegutseb üle 140 ettevõtte. Eesti puitmajatootjate aastakäive on ligi 245 milj eurot.

Eesti puitmajaklastrit toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC