Eften Capital: Emissiooni aktsiate allokatsioonist

EftenOleme kogu EfTENi meeskonnaga investoritele väga tänulikud sedavõrd suure huvi üle meie kolmanda fondi emissiooni vastu. Emissioonis osalesid lisaks Eesti eraisikutele ka kohalikud institutsionaalsed investorid – pensionifondid ja elukindlustusseltsid.

Aktsiaid pakkusime üksnes Eestis, kuigi pea 70% fondi tänastest investeeringutest on juhtumisi Leedus. Emissioonis osales kokku üle 2000 märkija, mis tähistab meie jaoks uut rekordit. Uute ja seniste aktsionäride märkimiste arv oli suures piiris võrdne – 1061 märkimiskorraldust esitati olemasolevate aktsionäride poolt. Märkimise mediaansuurus oli 125 aktsiat, rahas mõõdetuna 2 000 eurot. Aktsiate kogunõudlus ületas 49 miljoni euro rajajoone.

Oleme oma aktsiaemissioonides alati eelistanud meie seniseid aktsionäre. Sellel on kaks põhjust. Esiteks peame me fondivalitsejana väga oluliseks lojaalsust oma investorbaasile. Olemasolevate investorite usk meisse, meie tegevusse ja äriplaani oli olemas juba siis kui fond ei omanud kõiki neid varasid, mida ta omab täna. Need investorid julgesid aktsiaid soetada enne fondi börsile minemist ning on uutes emissioonides kapitali juurde paigutanud. See väärib igakülgset tunnustust ja austust. Teine põhjus on pragmaatiline. Me korraldame oma emissioone alati aktsia raamatupidamisliku puhasväärtuse (NAV’i) baasilt, mitte börsi turuhinna alusel. Aktsia hind börsil on meile küll oluline indikaator, kuid juhtkonnana me aktsia turuhinda mõjutada ei saa. Läbi ettevõtte majandustegevuse saame me mõjutada ainult NAV’i, mis samas tõele au andes mõjutab kaudselt ka aktsiahinda börsil. Meie senise lühikese avalikuks ettevõtteks olemise aja jooksul on aktsia börsihind börsil ületanud alati aktsia raamatupidamislikku puhasväärtust, ehk siis aktsia on kaubelnud NAV’i suhtes preemiaga. See näitab, et huvi EfTEN Real Estate Fund III aktsia vastu on suur ning tänaseks investorbaasiks on keskmiselt monoliitne, pikaajaline investor, kes ei ole aktsiaid ostnud lühiajalise spekuleerimise eesmärgil. Seega, kui emissioonis on ühe aktsia hind madalam kui börsihind, on selge, et olemasolevatel aktsionäridel peab märkimisel olema eelisõigus ning vastavat õigust sätestab ka fondi põhikiri.

82% kogu jaotusest läheb seekord eelisõigust kasutanud aktsionäridele. Meie jaoks on see meeldiv üllatus. Enne emissiooni algust ei teinud me oma tänaste aktsionäride hulgas küsitlust märkimise huvi kohta ning tänased aktsionärid said emissioonist teada samal ajal laiema avalikkusega – läbi börsiteate.

Võib küsida, et miks me siis rohkem kapitali ei kaasa kui turg seda pakub? Meie eesmärk pole kunagi olnud kaasata kapitali nii palju kui võimalik vaid just nii vähe kui vajalik. Antud mõttes oleme mõneti ebaratsionaalne varahaldur, kes ei sea endale esimeseks prioriteediks maksimaalselt suurt hallatavate varade mahtu. Meie eesmärk on kvaliteetseid, hea tootlusega investeeringuid. 16 miljoni euro omakapitali kasumlikult ja konservatiivselt investeerimine ei ole tänases Balti ärikinnisvaraturu kõrgkonjunktuuris kõige lihtsam ülesanne. Loomulikult oleks olnud meil võimalus teha emissioon maksimaalses mahus, kutsuda kõik investorid pardale ja siis investeerida raha võimalikult kiiresti. Samas see ei tagaks meie investoritele pikemas perspektiivis turvalist tootlust. Kiireks kapitali investeerimiseks peaksime pakkuma ärihoonete müüjatele üle turutaseme kõrgeid hindu, kuid seda pole me kunagi pidanud mõistlikuks tegevusviisiks, ega pea ka täna. Seega less is more printsiip kehtib ka siin. Paneme kaasatud kapitali edukalt tööle ja siis kaasame järgmise ringi. 16 miljonit eurot on suur summa, moodustades pea kolmandiku meie fondi tänasest omakapitalist.

Üks allokatsiooni printsiip on meil olnud veel – me tahame, et iga aktsionär, kes märkimiskorralduse esitas ka teatud arvu aktsiate omanikuks saaks. Seame eelisjaotusest ülejääva aktsiate allokatsiooni arvestuses maksimaalseks märkimislaeks 10 000 aktsiat ja jagame kõikidele aktsionäridele aktsiaid vastavalt nende märkimiste proportsioonile. Nii saavad kõik vähemalt mingi koguse aktsiaid emissiooni hinnaga kätte ning samas ka potentsiaalse võimaluse osaleda järgmise emissiooni eelismärkimises.

Täname veelkord usalduse eest. Nüüd on meie meeskonna ülesanne seda usaldust õigustada.

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC