Elu korteriühistus: Veenäitude kontroll

Korteriühistu üks liige väidab, et ta ei kasuta üldse vett ja kanalisatsiooni. Veemõõtur on küll peal ja sellest on ta teinud meile pilti ja see püsib muutumatuna. Ühistu liikmel on korteris küll torud veetud, aga ei pidavat neid kasutama. Toob kanistritega vett jne. Meid korterisse kontrollima ei luba.

Küsimus: Kas ja mis õigus on meil siiski korterisse pääseda tema väiteid kontrollima.

Kahtlusteks on alust, kuna 12 korteriga majas on üldveekulu nii suur, et iga korter maksab ca 4-6 € lisaks enda näidikupõhisele tarbimisele.

Vastus: Veemõõdikute kontrollimist seadus ei reguleeri, kuid põhiseaduse § 32 sätestab, et igaühe omand on puutumatu ja võrdselt kaitstud ning põhiseaduse § 33 sätestab, et kodu on puutumatu. Ei tohi tungida kellegi eluruumi, valdusse ega töökohta ega neid ka läbi otsida, välja arvatud seadusega sätestatud juhtudel ja korras avaliku korra, tervise või teiste inimeste õiguste ja vabaduste kaitseks, kuriteo tõkestamiseks, kurjategija tabamiseks või tõe väljaselgitamiseks kriminaalmenetluses.

Vastavalt eeltoodule ei ole teil õigust siseneda omavoliliselt ilma korteriomaniku nõusolekuta korterisse, küll saate nõuda kontrolli teostamist, kuid korteriomanikul on õigus keelduda teie korterisse sisse laskmisest.

Kindlasti võiksite ka välja uurida, kui see teil juba tehtud ei ole, kas tegemist võib olla taatlemata arvestiga või vigase üldveemõõtjaga. Mõnikord võib juhtuda, et üldveemõõtjal on rike, mistõttu võib veenäit erineda reaalsest veetarbimisest.

Autor: Kätri Sarapuu, Jurist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 43 = 51

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!