Investeeringud Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvarasse tõusid rekordtasemele

DTZ Kinnisvaraekspert

  • Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvara investeeringute maht tõusis esimesel poolaastal 25 %, näidates kiiremat kasvu võrreldes muude kinnisvaraturu sektoritega.
  • Euroopa kõige aktiivsemad turud on Ühendkuningriigis ja Saksamaal. Põhjamaades jätkub tõus Soome eestvedamisel.
  • Kõige rohkem investeeringuid teevad fondid, nende osa kogumahust on üle 25 %.
  • Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvara tootlused on stabiilsed, survet on tunda ainult Hollandis ja Poolas.

DTZ Researchi uuring näitab, et investeeringud Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvarasse tõusid võrreldes eelmise aasta esimese poolaastaga 25 %. Investeeringute kogumaht on tõusnud 9 miljardi euroni, kusjuures tehingud logistika valdkonnas moodustavad sellest 12 %. Võrreldes 2013. aasta esimese poolaastaga oli kiireim kasv just logistika- ja tööstuskinnisvara osas, kuna üldine kasv kõigi sektorite lõikes kokku jäi 23 % tasemele.

Ühendkuningriigi, Saksamaa ja Prantsusmaa võrdluses oli kõige suurem investeeringute maht Ühendkuningriigis, moodustades 35 % Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvara investeeringutest. Saksamaa investeeringute maht oli 1,8 miljardit eurot, mis on 42 % rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Põhjamaade tehingute maht oli 1,4 miljardi euro tasemel, see oli suuresti mõjutatud investeeringutest Soomes käesoleva aasta teises kvartalis.

DTZ Researchi juht Magali Marton ütles, et 2014. aasta esimesel poolaastal domineerisid logistikaobjektide turul müüjad, mis meelitas ligi rahvusvahelisi fonde. Traditsiooniliste investorite seas oli kõige aktiivsem Blackstone, investeerides 1 miljardit eurot. Järk-järguline Euroopa majanduse paranemine koos atraktiivse hinnatasemega võib suurendada investorite nõudlust logistikaobjektide järele veelgi. Teisel poolaastal on loota selle trendi jätkumist.
Kui üldiselt on tootlused Euroopas stabiilsed, siis tugev konkurents investorite vahel pani tootlused Ühendkuningriigis, Hollandis ja Poolas surve alla. Euroopa logistika- ja tööstuskinnisvara turg pakub jätkuvalt tootlust valdavalt vahemikus 6-8 %. Tootluse langemist eeldatakse Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, kus tootlused on hetkel jätkuvalt kõrged.

Mike Cutteridge, DTZ rahvusvaheliste turgude juht sõnas, et logistika- ja tööstuskinnisvara turud on jätkuvalt atraktiivsed globaalsetele ja kohalikele investoritele, kes otsivad head tootlust ja renditulu kasvu majanduse paranedes. Logistikasektor on populaarne, kuna erinevad firmad laiendavad ja arendavad oma teenuseid. See omakorda suurendab nõudlust ja oodata on logistika- ja tööstuskinnisvara investeeringute kasvu paljudel Euroopa turgudel.

Aivar Tomson, DTZ hindamisosakonna juhataja ütles Eesti turgu iseloomustades, et logistika- ja tööstuskinnisvara maht on suhteliselt väike. Kuna enamik sellest pinnast on jätkuvalt seal opereerivate ettevõtete omandis, siis üürisuhted ja võõrandamised ilma ettevõtte müügita on pigem harvaesinevad. Siiski, näiteks logistkasektori puhul võib esile tuua ca 45 000 m2 pinnaga Maxima logistakakeskuse ja ca 17 000 m2 pinnaga Smarteni logistikakeskuse ehitamist. Mõlemad paiknevad Rae vallas. Nendegi objektide puhul on tegemist omakasutusega, aga samas on olemas ka näide sellest, et Rimi müüs mõni kuu tagasi oma ca 18 700 m2 suuruse logistikakeskuse ja peakontori Jüris East Capitalile, kusjuures Rimi jätkab samas rentnikuna. Just sellelaadsete tehingute hulk võiks ka Eestis vara mahtude kasvades hakata suurenema, sest erinevatel aladel tegutsevad ettevõtted vajad uute projektide finantseerimiseks kapitali ja üks võimalus selle saamiseks on seesugused sale and lease-back-tüüpi tehingud.

 DTZ Kinnisvara
Artikli allikas on DTZ Kinnisvara

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC