Juunis olid tarbijahinnad keskmiselt 2,4% kallimad kui aasta varem

Eesti PankJuunis olid tarbijahinnad keskmiselt 2,4% kallimad kui aasta varem. Hinnatõus, mis oli mais 3,1%, aeglustus energia hinnakasvu pidurdumise tõttu. Juulis hakkab hindu mõjutama alkoholiaktsiisi langetamine.

Juulis peaks inflatsiooni mõjutama alkoholiaktsiisi langus, kuid selle mõju oleneb suuresti kaupmeeste käitumisest. 2017. aastal tõi õlleaktsiisi tõstmine kaasa maksutõusudest suurema hinnatõusu, sest kasvas ka juurdehindlus (vt joonis). Kuna majanduses on kõrgkonjunktuur – tööpuudus on väike ja palgad kasvavad kiiresti –, ei pruugi aktsiisilangusega juurdehindluse vähenemist kaasneda ja aktsiisilangetuse mõju tarbijahindadele võib jääda väikeseks. Eesti Panga prognoosi põhjal peaks aktsiisilangetus alandama sel aastal inflatsioonimäära 0,2 protsendipunkti.

Mootorikütuse ja majapidamises kasutatava energia hinnakasv aeglustasid inflatsiooni maikuuga võrreldes kokku ligi 0,7 protsendipunkti. Kütustest aeglustus nii bensiini kui ka diislikütuse hinnakasv, bensiin isegi odavnes. Majapidamistes kasutatavast energiast odavnesid aga peamiselt elekter ja soojusenergia. Kütuste hinnad reageerivad nafta hinna muutusele harilikult kiiresti, kuid näiteks majapidamistes kasutatava gaasi hind langeb mõningase viitajaga. Gaasi hind on seotud nafta hinnaga, kuid harilikult reageerib gaasi hind nafta hinna kõikumistele pikema aja jooksul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 3 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!