Kas homme selgub, millal gaasi hind langeb?

Nafta hind maailmaturul on kukkunud võrreldes tippaegadega kolm korda, millal langeb siis gaasi hind kodutarbijatele? Toomaks selgust gaasi hindadesse ja survestamaks Konkurentsiametit tegutsema gaasi hinna kontrollimisel on Omanike Keskliidu eestvõttel koduomanik Marina Riminskaja ette võtnud kohtutee. Homme kohtuvad Marina Riminskaja, Eesti Omanike Keskliit, Konkurentsiamet ja Eesti Gaas, et gaasi hindadesse täiendavat selgust tuua.

Nimelt palusid Konkurentsiameti esindajad detsembris peetud esimesel istungil aja maha võtta ja viimaks ühise laua taga selgitada kaebajale gaasi hinna kujundamist kodutarbijatele. Juhuks kui homsel kohtumisel lahenduseni ei jõuta, tuleb taas minna kohtusse – uus kohtuistung määrati veebruari keskpaika.

Praegune olukord, kus hinnavalem on salastatud, annab Eesti Gaasile täiendavaid võimalusi gaasi hinnaga manipuleerimiseks.

Kõige kujukamalt illustreerib probleemi hiljuti Eesti Gaasi poolt esitatud hinnataotlus uueks 20-protsendiliseks hinnatõusuks kodutarbijatele olukorras, kus kütuste maailmaturu hinnad on reaalselt langenud.

Eesti Omanike Keskliit ei võitle tuuleveskitega ega taotle Gazpromilt hinna alandamist. Meie eesmärk on saavutada Eesti Gaasi hindade läbipaistvus.

Konkurentsiameti tegevus on meile jäänud arusaamatuks, peaksime ju oleme ühes paadis ning seisma (kodu) tarbijate huvide ees. Asjaolule, et Konkurentsiamet peab lõpuks tööle hakkama, on viidanud ka Eesti Panga asepresident Andres Sutt. Konkurentsiamet on öelnud, et tutvustab asjaolusid ainult kaebajale, mitte Omanike Keskliidule, oldi sunnitud vormistama volituse. Konkurentsiamet peitub ebamäärase ärisaladuse taha ja annab sisuliselt Eesti Gaasile õiguse igasugunegi hindu puudutav teabe salastada.

Konkurentsiamet kui riiklik institutsioon peab olema võimeline selgitama kodanikule monopoolsete teenusepakkujate hinnakujundust, varjumata seejuures bürokraatia või salastatuse taha.

Alljärgnevalt on toodud esialgsed küsimused, mida seoses antud vaidlusega soovime Konkurentsiametilt teada. Küsimused on pandud kokku koostöös Villu Otsmanniga advokaadibüroost Tamme, Otsmann ja Co.

Küsimused Konkurentsiametile

1. Maagaasi sisseostuhind kooskõlastatud maagaasi hinna komponendina
1.1 Kas Konkurentsiamet on analüüsinud ja hinnanud maagaasi hinna olulisima komponendi s.o. Gazprom’ilt sisseostetava maagaasi kulu (edaspidi maagaasi kulu) vastavust maagaasiseadusele ja konkurentsiseadusele.
1.2 Millised meetmeid on Konkurentsiamet kasutanud maagaasi kulu analüüsimisel ja hindamisel? (metoodika p 4.8 kohaselt tuleb teostada kulude analüüsi ning kasutada selliseid meetmeid nagu 1) kulude ajalise dünaamika jälgimine ja võrdlus tarbijahinnaindeksi dünaamikaga; 2) benhcmarking s.h. kas maagaasi kulu ehk sisseostuhinda on analüüsitud võrdlevalt teiste Euroopa riikidega või maagaasi ostvate ettevõtjate Eestis või mujal ning millised on tulemused; 3) eksperthinnangud). Võimalusel soovime tutvuda asjakohase meetme kasutamist kajastava dokumendiga.
1.3 Milline on maagaasi kulu lepinguline arvutuskäik ehk sisseostetava maagaasi hinnavalem. Millised on arvutuskäigu põhimõtted? Millistest muutujatest ja millisel ajaperioodil hind sõltub? Kui kaua selline valem maagaasi kulu kohta kehtib ehk milline on Gazpromiga sõlmitud lepingu ajaline kehtivus sellisel kujul?
1.4 Milline on Eesti Gaas põhjendatud tulukus?
1.5 Kuidas toimuvad läbirääkimised Gazpromiga? Kas maagaasi kulu ehk hind on läbiräägitav või dikteerib selle Gazprom?
1.6 Kas Konkurentsiamet on uurinud, analüüsinud ja hinnanud küsimust kas Eesti Gaas on Gazprom valitseva mõju all? Millise hinnangu Konkurentsiamet andis? Kas kooskõlastatud maagaasi hinna olulisim komponent – maagaasi sisseostuhind – vastab omakorda vajalike kulude ja põhjendatud tulukuse nõudele.
1.7 Kas konkurentsiametil on vastavate Euroopa Liidu ja liikmeriikide institutsioonidega arutanud koostööd Gazpromilt gaasi sisseostu ja selle hinna osas eesmärgiga tagada maagaasi kulu vastavus vajalike kulude ja põhjendatud tulukuse nõudele?
1.8 Kas konkurentsiamet iseseisvalt või koostöös Euroopa Liidu või liikmesriikide asjaomaste institutsioonidega suudab tagada tarbijate kaitse Gazprom poolse võimaliku positsiooni kuritarvitamise eest maagaasi hinna osas? Kui ei siis mida on Konkurentsiamet teinud selleks, et tarbijaid sellest teavitada, et maagaasi hinna suhtes ei pruugi olla tagatud konkurentsiseadus ja maagaasi seaduses ettenähtud konkurentsiõiguslik õiguslik kaitse ning täies mahus?

2. Maagaasi hinna edasine muutumine
2.1 Millal langevad gaasi hinnad kodutarbijatele? Milliste menetluste alusel see toimub?
2.2 Millal esitatakse uus hinnataotlus, seoses sisseostetava gaasi hinna langusega?
2.3 Millal Konkurentsiamet teeb Eesti Gaasile ettekirjutuse uue hinnataotluse esitamiseks, juhul kui Eesti Gaas seda selleks hetkeks ei ole teinud?
2.4 Millised sanktsioonid võivad järgneda EG-le, kui hinnataotlust ei esitata?
2.5 Millised on tarbijate õigused nõuda hinna langetamist ja vastavust seadustele? Kuidas neid õiguseid on kõige mõistlikum teostada ning kuidas aitab tarbijat Konkurentsiamet?

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine