KV.EE: Elamispindade müügipakkumise vähenemine on peatunud. Mis saab edasi?

Elamispindade pakkumishinna liikumisi peegeldav KV.EE Indeks näitab 180 punkti. Aastatagusega võrreldes on indeks kerkinud 29%, ühe kuuga 1,5%. KV.EE elamispindade pakkumiste arvu indeks on 51,5 punkti peal ehk eelmisest aastast 42% kõrgemal ja kuu aja tagusest 5,1% allpool. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on elamispindade müügipakkumisi kinnisvaraportaalis KV.EE jäänud 9,1% võrra vähemaks.

KV.EE hinnaindeksi ülespoole minek ei peegelda päris hästi tegelikkust. 2022. a viimases kvartalis tulid elamispindade pakkumishinnad allapoole. KV.EE Indeksi tõus on selgitatav muutustega pakkumiste jaotuses odavamate ja kallimate pakkumiste vahel, mis on endaga kaasa toonud ajutise indeksi kerkimise. Tasub oodata, et aeg hinnakõvera liikumise anomaalia likvideerib.

Mis on pakkumiste arvu muutuste taga?

Elamispindade müügipakkumiste arvu vähenemine on oluline trend, mis tasub silm peal hoida. Elamispindade müügipakkumiste arv kasvav 2022. a suvel kiiresti. Sügisel kasv peatus ja pöördus õrnaks languseks. Detsembris-jaanuaris on elamispindade müügipakkumiste arv stabiliseerunud.

Elamispindade müügipakkumiste arvu suurenemise taga kinnisvaraportaalis KV.EE olid osalt kinnisvaraomanikud, kes proovisid endale kuuluvat vara realiseerida turu tipphinnaga. Lisaks tulid pakkumisse 2021. a spekulatiivsel eesmärgil ostetud uued korterid, mis olid ehituslikult valmis saanud.

Täiendavalt aitas pakkumiste arvul kasvada asjaolu, et müügitempod hakkasid vaikselt vähenema. See tähendas, et müügisolevaid elamispindu nopiti järjest aeglasemalt pakkumisest vähemaks.

Müügipakkumine määrab hindade liikumise

2023. a alguses tasub kinnisvaraportaali KV.EE elamispindade müügipakkumistel silm peal hoida. Pakkumiste arvu suurenemine või isegi stabiilsena püsimine tähendab pigem suuremapoolset konkurentsi kinnisvaramüüjate vahel ja see hoiab hindu surve all. Eesoleva hinnalanguse ulatus väheneb, kui pakkumiste arv jätkab allapoole tulemist, sest vähema konkurentsi puhul on kinnisvaramüüjatel vähem vajadust hindu alandada.

Müügipakkumiste arv kinnisvaraportaalis KV.EE on suur ja kasvanud aastatagusega võrreldes märkimisväärselt palju. Siiski ei ole pakkumine ülikõrge. See tähendab, et 2023. a jaanuarikuise teadmise juures on asjatu oodata müügilaviini, mis peaks endaga kaasa tooma olulise mitmetesse kümnetesse protsentidesse ulatuva hinnakao.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.03.2023 Kinnisvara müügikoolitus