Maa-amet: Maamõõtjad loovad Rail Baltica projektis mitmeid uusi maaüksusi

Maa-ametÜks viimase aja suurimaid projekte, kus maamõõtjatelt teenuseid tellib, on Rail Baltica rajamine. Raudteetrassi maaeraldusteks moodustatakse vähemalt 1046 uut maaüksust, millest neljandik on tehtud.

Rail Balticu rajamiseks riigile maade soetamine on toimunud tempos, mis vastab raudtee projekteerimisele. Maade omandamine riigile on keerukas töö. Hea on tõdeda, et enamikul juhtudel on maid riigile omandav -amet saanud lahendused maaomanikega kokkuleppel. Kui vajalikud läbirääkimised eraomanikuga viib läbi riik, siis maamõõdutööd tellitakse hanke korras maamõõtjalt.

Lisaks maaüksuste jagamise teel uute loomisele, viib Rail Baltica projektis läbi ka riigi maakorraldust kinnisasja piiride muutmise ja osade vahetamise abil. See näeb välja nii, et maakorraldustoiminguga moodustatakse avalikes huvides omandatav osa riigi kinnisasja koosseisu ning riigimaast vahetatakse väärtusele vastav osa eraomaniku kinnisasja koosseisu. Eesmärk on osade vahetamisega tagada kinnisasjade otstarbekam kasutamine, samuti see, et raudtee maaeralduse tõttu ei tekiks kinnisasjade tükeldumist.

Ühe näitena saab tuua eraomanikule kuuluva Nuudimetsa kinnisasja Rail Baltica - raudtee lõigul. Raudtee maaeralduse tõttu oleks Nuudimetsa kinnisasi tükeldunud selliselt, et osa kinnisasjast oleks jäänud moodustatavast raudteemaast põhja poole ja osa lõuna poole. Et Nuudimetsa piirneb riigile kuuluvate maadega, siis oli võimalik omanikule pakkuda maaüksuse piiride muutmist ja riigimaaga osade vahetamist nii, et välditi eraomaniku kinnisasja tükeldumist ja tagati maaüksuste otstarbekam kasutamine. Ühtlasi korrigeeriti maakorraldustoimingu käigus maaüksuste ühine piir selliselt, et piir kulgeb kraavi teljel.

21. märtsil on ülemaailmne geodeetide päev. Sihtasutuse Kutsekoda andmetel on Eestis 56 maamõõdutehnikut, 369 geodeeti, 97 maamõõtjat ja 22 maakorraldajat, nendest 107 on litsentseeritud maamõõtjad. Kui geodeete on vaja ehitamisega seotud toimingute juures, siis maamõõtjate teenuseid kasutatakse maaüksuste mõõdistamiseks ja maakorraldustööde tegemiseks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC