Valitsus otsustas kiirendada suurte tööstusalade arendamist, et tuua Eestisse rohkem investeeringuid ja muuta meie ettevõtluskeskkond atraktiivsemaks. Strateegiliselt tähtsateks loetakse edaspidi vähemalt 30-hektarilised tööstusalad, mille puhul juba hinnatud looduskaitselisi piiranguid uuesti ei hinnata. Samuti analüüsitakse tööstusalade taristu arendamise võimalusi.
Järgmisest aastast lüheneb suurematel tööstusaladel planeeringuteks kuluv aeg kuni kolme aasta võrra ning ettevõtetele luuakse kaardikiht Maa- ja Ruumiameti (MaRu) geoportaalis, kust investorid leiavad info sobivate tööstusalade, elektriühenduste, teede ja muu infrastruktuuri kohta. Lisaks töötatakse välja kontseptsioon tööstusalade infrastruktuuri edasiseks arenduseks.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul jõuame juba aasta lõpuks olukorda, kus sobivad tööstusalad on kaardistatud ning tehtud investorile leitavaks MaRu loodava kaardilaheduse kaudu.
„Nii saab investor hakata kohe tööstuse rajamiseks ehitusluba taotlema. Kõik eelnevad toimingud, kooskõlastused ja uuringud on ettevõtja eest ära tehtud. Lisaks toovad eelisarendatud alad suurema selguse ka kogukondadele, kuna on teada, millistesse piirkondadesse uusi tööstusi kavandatakse. Kui tahame kõrgemaid palku, suuremat jõukust, regionaalset arengut, siis meil on vaja juurde kõrgemat lisandväärtust loovaid tööstusi. Selleni jõudmiseks on vaja ettevõtjale ja kogukondadele selgust, kuhu, mida ja kui kiiresti rajada saab,“ selgitas minister.
Praeguseks on Eestis kaardistatud 28 vähemalt 30-hektarilist tööstusala. Enamikul neist – kokku 25 – on juba detailplaneering kehtestatud või see on ettevalmistamisel. Tüüpiliselt vajab üks tootmisettevõte umbes 5 hektarit maad, seega on potentsiaali uute investeeringute vastuvõtmiseks märkimisväärselt.
Et muuta vajalik info investoritele paremini kättesaadavaks, valmib sügiseks uus kaardilahendus Maa- ja Ruumiandmete infosüsteemis. Selle kaudu saab ettevõtja valida sobiva tööstusala vastavalt oma vajadustele, näiteks elektrivõimsuse, tööjõu olemasolu või rongiühenduse põhjal. Kaardilahendus lisatakse olemasolevasse MaRu geoportaali, nii et mahukaid IT-arendusi see kaasa ei too.
Lisaks analüüsitakse võimalusi piirkondlike investeeringute agentuuride loomiseks, mille ülesanne oleks tööstusalade arendamine, investorite leidmine ja tootmismaa müük. Samuti võiksid sellised agentuurid saada õiguse maad hallata ja kasutada alustamiseks vajalikku kapitali. Nii toimib juba praegu Ida-Viru Investeeringute Agentuur, mis on aidanud tuua piirkonda kümneid ettevõtteid ning luua üle tuhande töökoha.